Şanlıurfa'da 11 Nisan ve Ramazan etkinlikleri iptal edildi

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs Türkiye'ye de sıçrarken, Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri ve Ramazan etkinlikleri iptal edildi.

Şanlıurfa'da 11 Nisan ve Ramazan etkinlikleri iptal edildi
banner2

Çin'in Vuhan bölgesinden yayılan ve tüm dünyada binlerce ölüme neden olan koronavirüs nedeniyle Şanlıurfa'da da önlemler alındı. 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ilçe belediye başkanları ve kurum amirlerinin katıldığı toplantıda, kentte alınan önlemlere ilişkin açıklamalar yapıldı.

VALİ ERİN RAKAMLARI VERDİ

Toplantıda konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, şu ana kadar kentte 14 şüpheli vakanın görüldüğünü, hepsinin sonuçlarının temiz çıktığını açıkladı. Umre'den Şanlıurfa'ya dönen 994 kişinin de incelendiğini ifade eden Vali Erin, sonuçların temiz olduğunu söyledi. 

Vali Erin, koronavirüs sonrasında kentte "fırsatçılık" yapanlara yönelik olarak da kapsamlı operasyonların yapılacağını aktardı. Vatandaşlara uyarılarda da bulunan Vali Erin, 1 ay boyunca taziyelere ve kahvehanelere gidilmemesini önerdi. 

'TÜM TEDBİRLER ALINIYOR'

Vali Erin, açıklamasında, "Olağanüstü hiçbir durum yok. Sağlık Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın öneri ve talimatlarıyla, Sağlık Bakanımızın ve diğer bakanlıklarımızın aldığı tedbirlerle şu anda çok iyi bir durumda olduğumuzu ifade edebiliriz. Sağlık Bakanının bizzat açıkladığı 2 tane tespit edilen ve yurt dışıyla bağlantılı oldukları dışında tespit edilen herhangi bir vaka yok. Suriye ile bağlantılı olan sınır kapılarımızda gerekli önlemleri ve tedbirleri ilk günden itibaren aldık. Şüpheli olarak nitelendirilebilecek vakalardan bu güne kadar 14 tane bizim resmi gönderdiğimiz ve test sonuçlarının tamamı negatif olan vakalarımız oldu. Urfa bu anlamda temiz. Halkın yoğun olarak faaliyet gösterdiği bütün alanlarda tedbirler alındı. Akçakale Sınır Kapısı ve karşı tarafta da görev yapan personellerimiz alınan tedbirlerle yakın bir şekilde takip ediliyor ve sağlık personeli aracılığıyla Türkiye ve Urfa’ya giriş yapan Güvenli Bölgedeki herkesin her türlü sağlık muayeneleri gerçekleştiriliyor. Vatandaşlarımızın genellikle rahat olmasında fayda var. Herkes görevi başında herkes üzerine düşeni yapıyor. Her türlü tedbir çok titiz bir şekilde alınıyor" dedi. 

BEYAZGÜL: ETKİNLİKLER İPTAL

Daha sonra söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri, Ramazan Ayı etkinlikleri ve kentteki diğer tüm etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı. 

Beyazgül, açıklamasında, "Bu basın açıklamasını bilgilendirmek amacıyla gerçekleştiriyoruz. Öncellikle bundan birkaç gün önce Külliyede Cumhurbaşkanımızın başkanlığında konuyla ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantının ardından genelge ve talimatlar çıkarıldı. Bizim ilgili kurum ve kuruluşlarımızda verilen bu genelge ve talimatlar uygulanmakta. Toplamda 110 personelimiz dezenfekte çalışmalarını sürdürmektedir. Bu salgının yayılmaması için çalışmalarımız sürdürülmektedir. Panik yok tedbir var, şehrimizin her yerinde de tedbir amaçlı çalışmalar uygulanmaktadır. Birçok etkinliğimiz tedbir amaçlı eş zamanlı olarak durduruldu. Daha öncede söylediğim gibi 2 tane önemli etkinliğimiz biri 11 Nisan diğeri Ramazan etkinliğimiz. 11 Nisan etkinliğimiz kitlesel oluşma sağlayan birçok etkinliği vardı. Bu etkinliklerin bu virüsün yayılmaması açısından ki hükümetin genelge ve talimatları da bu doğrultudadır, bunların birçoğu iptal edildi veya da iptal edilmişti. Bir diğer Ramazan etkinliğimizde iptal edilmiştir. Ramazanda toplu yemeklerin de iptali söz konusudur. Başka bir yöntem, kendi insanımıza fakir insanımıza ulaşmanın başka bir yolunu inşallah bulacağız. Gerekli tüm bilgileri resmi olarak vatandaşlarımıza vereceğiz bunun haricinde verilen yanlış bilgilere vatandaşımız itibar etmesinler" dedi.

BİHA

YORUM EKLE