Otopark sorununa Bakanlık'tan çözüm!

İnşaat Mühendisi Zeki Yıldırım ve Mimar İbrahim Güneş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Otopark Yönetmeliği değişikliği ile ilgili açıklamada bulundu.

Otopark sorununa Bakanlık'tan çözüm!
banner2

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği “Otopark Yönetmeliği” değişikliği ile daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu hayata geçirilirken, engellilerin de hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin yer aldığı yönetmeliği İnşaat Mühendisi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım ve Mimar İbrahim Güneş Bizim Haber Ajansı'na (BİHA) değerlendirdi.

Otopark Yönetmeliği değişikliği, geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Değişiklik ile daha önce her daire için en az 1 otopark zorunluluğu uygulaması daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu olarak revize edildi. Otoparklarda engellilerin kullanımına uygun düzenlemeler yapılması da yönetmelikte yer aldı. Şanlıurfa'da özellikle Haliliye İlçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi'nde yaşanan otopark sorununa çözüm olabilecek değişiklik ise komşu parsellerle ortak otopark kullanım imkânı oldu.

Mühendis Yıldırım, otopark yönetmeliği değişikliğini memnun edici olarak yorumladı ancak bugüne kadar yürürlüğün uzatılmasını eleştirerek "Düzenleme ilk hali ile 3 yıl kadar önce yayımlandı. Bugüne kadar yürürlüğünün uzatılması, bu zaman içerisinden yapılan binlerce konutun otoparksız veya eksik otopark tesisli olarak üretildiği anlamına gelir. İnşaat sektörünün tüm bileşenlerinin otopark düzenlemesine ekonomik açıdan değil de birer araç sahibi vatandaş penceresinden bakması gerekiyor" dedi.

Engellilere yönelik düzenlemenin önemine değinen Yıldırım "Yeni düzenlemede engellilerin kullanımına uygun bazı tedbirler getirilmesi bir eksikliği gidermiş durumda" diye konuştu.

YILDIRIM: DEĞİŞİKLİK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DE RAHATLATACAK

Mühendis Yıldırım, daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğunu ve otopark yerine dair esneklik tanınmasını ise şu sözlerle değerlendirdi:

"Her müstakil konut aynı büyüklükte olmadığı gibi her ailede de birden fazla araç olabilmektedir. Bu detay için de tedbirler düzenlenmiş durumda. Belirli büyüklükler için farklı araç sayısınca otopark düzenlenmesi şart koşulmuş ki, olması gereken buydu. Yine ticari fonksiyonlar için de yapılan işin mahiyetine ve trafiğe getireceği yüke göre farklı sayılarda otopark tesisi söz konusu.

Yatırımcı açısından bakıldığında ilk yayımlanan düzenlemede, otoparkların bodrum katlarda düzenlenme koşulu mali bir külfetti. Ancak ortak aklın kabul ettiği bir değişiklik ile bu konuda da bir değişikliğe gidilmesi inşaat sektörünü bir nebzede olsa rahatlatacaktır. Öncelikle bina bodrumunda karşılanması zorunluluğu kaldırılarak, talebe göre binanın bodrumunda, arka, yan veya ön bahçesinde ya da bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü getirilecek. Tüm bunlara rağmen otopark tesisi yapılması mümkün olmayan hallerde alınacak otopark bedellerinin taksitler halinde ödenecek olması da önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor."

BAHÇELİEVLER'DE OTOPARK ÇÖZÜMÜ İÇİN GEREKEN "DAYANIŞMA"

Değişiklikte vatandaşın dikkate alması gereken 3 konuyu da değerlendiren Yıldırım, özellikle Bahçelievler'deki otopark sorununa çözüm olabilecek uygulamaya dikkat çekerek vatandaşlara şöyle seslendi:

"Birincisi; şehirlerde hemşeriler olarak birlikte yaşıyoruz, birlikte yaşamanın getirdiği zorlukları yine birlikte aşmak durumundayız. Düzenleme otopark düzenlemesinin parselinde karşılanamaması halinde bir dayanışma teklifi sunuyor. Komşu parsellerin anlaşması ve maliklerin muvafakati halinde bitişik bahçelerin, aradaki duvar kaldırılmak suretiyle ortak otopark olarak kullanılabilmesi imkânı getirilecek. Bu sayede birden çok parselin anlaşması ile ada içi otoparkların önü açılacak. Bu maddeyi okuduğumda ilk aklıma gelen yer Bahçelievler Mahallemiz geliyor. Dayanışma örneği sağlayarak ortak otopark çözümleri yapılabilir."

GÜNEŞ: ÖNEMLİ BİR ADIM

Mimar Güneş ise, otopark yönetmeliğinde vatandaşları ilgilendiren diğer iki husus hakkında, “İkincisi; parselinde otopark yapamayan yapılar için 1000 metre yarıçapındaki başka bir binadan, arsadan ya da varsa ticari otoparktan tapuya şerh konmak suretiyle otopark yeri temin edebilme imkânı sağlanacak olması. Üçüncüsü; Yıllardır otopark ücretleri toplanıyor, ancak yapılan otopark yok veya eksik. Bu çileyi de yine vatandaş çekiyordu. Otopark ücretlerinin toplanması, bölge otoparklarının yapılması ve denetlenmesi hususu yeniden düzenlendi. Bundan böyle bölge otoparkı bedelini toplama ve bu otoparkları yapma görevi ilçe belediyelerine veriliyor. İlçe belediyelerine bedel alınan otoparkları en geç 3 yıl içinde yapma zorunluluğu getirilecek. Daha önce de benzer bir hüküm vardı ancak bu düzenlemede süre verilmiş olması, denetimin sağlanması açısından önemli bir adım” şeklinde konuştu.

Öte yandan yönetmelik değişikliği, 31 Mart'tan itibaren yürürlüğe girecek.

BİHA

YORUM EKLE

banner99