Melik: Tarım danışmanlarının özlük hakları iyileştirilmeli

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, tarım danışmanları için mevzuat değişikliği yapılmasını talep ederek, özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Melik: Tarım danışmanlarının özlük hakları iyileştirilmeli
banner1

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, yaptığı basın açıklamasıyla, Türkiye’de toplamda Bin 200’ü aktif olmak üzere 8 Bin tarım danışmanının yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Ziraat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısına Melik’in yanı sıra TAR-DER Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği Genel Başkanı Mahmut Kaytan, TAR-DER Şanlıurfa İl Temsilcisi Esra Kaplan ve Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Tarımsal Yayın Komisyonu Başkanı Mine Günalp ile darım danışmanları katıldı.

Başkan Melik, yaptığı açıklamada, tarımsal teknolojileri, yeni tarım tekniklerini ve gelişmelerinin; çiftçilere aktarılmasında bölge ve ülkemiz tarımının kalkınmasında rol üstlenmeyi kendine bir görev olarak kabul etmiş serbest olarak ya da Ziraat Odaları ve çeşitli Birliklerde çalışan Türkiye genelinde yaklaşık 8 Bin, aktif olarak da Bin 200 ve Şanlıurfa’da ise 41 meslek danışmanının bulunduğunu belirterek, “2009 yılından beri, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetleri desteklenmektedir ve desteklenmeler her geçen gün düşürülmektedir. Dünya nüfusu gittikçe artmakta buna paralel olarak tarım alanlarımız azalmaktadır Çiftçilerimizin birim alanda daha yüksek verim elde edebilmesi için tarımsal bilgi ve teknoloji çiftçiyle buluşturup çiftçiye yön verenler Tarım Danışmanlarıdır.  Covid-19 (pandemi) döneminde sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerimize güvenli gıda erişimini sağlayanların arasında da Tarım Danışmanlarının rolü çok büyüktür” dedi.

 

“ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR”

1000 köye 1000 tarım gönüllüsü, Köy-Mer ve Tar-Gel gibi bakanlığın geçmişte uygulamış olduğu projelerde görev yapan teknik elemanlarının hepsinin Tarım ve Orman Bakanlığının bünyesinde kadroya alındığını vurgulayan Melik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Önümüzde ki günlerde uygulama esaslarında bakanlığın mevzuat değişikliğine gideceği; 2009 yılından beri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetlerini destekleme adı altında devletin desteklediği bu uygulamada görev yapan Tarım Danışmanlarının; Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde, Belediyelerde, Ziraat Odalarında ve Birliklerde Tarımsal Danışmanlık birimleri oluşturularak kadro verilmelidir. Devlet bu arkadaşlarımıza istihdam yaratıp kadro veremiyorsa mevzuat değişikliğine gidilip özlük hakları iyileştirilmelidir. Tarım Danışmanlığı yapan Ziraat Mühendisleri, Tekniker, Teknisyen ücretlerinin aylık olarak kamuda çalışan bir Ziraat Mühendisi, Tekniker, Teknisyen aylığına denk gelecek şekilde olmalı, Tarım Danışmanlarının yıllık çalışma sürelerine göre aylık ücretleri düzenlenmeli.”  

BİHA

 

YORUM EKLE