Göbeklitepe Kültür Evi’nin temel atma töreni gerçekleşti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat'ın seçim vaatlerinin gözde projelerinden ‘Göbeklitepe Kültür Evi’nin temel atma töreni ile Göbeklitepe Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Göbeklitepe Kültür Evi’nin temel atma töreni gerçekleşti
banner1

Haliliye Belediyesi tarafından bugün hem temel atma hem açılış töreni düzenlendi.  Kentin sosyal hayatını etkileyecek, tam donanımlı bir öğretim yuvası olan ‘Göbeklitepe Kültür Evi’nin temeli atma töreni ile Göbeklitepe Parkı'nın açılışı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’nın katılımı ile gerçekleştirdi. Karşıyaka Mahallesi GAP Vadisi Bulvarı üzerindeki parkta gerçekleşen törene, ev sahibi Mehmet Canpolat, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kamu kurum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, “Göbeklitepe temalı Güneydoğunun en iyi parklarından birinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Göbeklitepe yolu üzerinde temalı parkımızı hizmete sunacağız. Haliliye ilçemizde yaklaşık 23 yeni park, 99 dönüm yeşil alanda ilave ederek ilçemizde yeşil alanımızı genişletmeye devam ediyoruz. Diğer projelerimizin de açılışlarının gelecek günlerde yapmaya devam edeceğiz. 715 Göbeklitepe Kültür Evininde temelini buradan yapıyoruz” dedi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise, ‘Göbeklitepe Kültür Evi’nin temeli atma töreni ile Göbeklitepe Parkı'nın açılışı hayırlı olmasını diledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de, “Haliliye Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerin bereketi artar inşallah. Bir taraftan Büyükşehir Belediye başkanımız ve ilçedeki belediye başkanlarımız Şanlıurfa’ya hizmet etme çabası içerisindeler. Buradaki kardeşlerimizi seviyoruz. Hepsinin hizmetlerini biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız üzerinde başlatılan iftira kampanyalarını kabul etmiyoruz. Bir taraftan Ankara’da oturup Urfa’dan hiç haberi olmayan, Şanlıurfa’ya bir kere bile ayak basmayan adamların burada ne olduğunu ne bitiğini bilmeyen birisinin hedef almasını hakikaten insafsızlıktır. Şehirlerimiz şuan da kavuşmuş olduğu refah bundan 25 sene önce yoktu. Hizmetler hayırlı olsun” diye konuştu

GÖBEKLİTEPE KÜLTÜR EVİ HAKKINDA

Haliliye Belediyesi ‘Göbeklitepe Kültür Merkezi’ aracılığı ile eğitici ve kursiyerlerin, sanatçı ve sanatseverlerin, yazar ve okuyucuların, aşçıların, gurmelerin, ustaların bir araya geldiği bir öğretim yuvası haline gelecek.

Yüzde elli Kültür ve Turizm Bakanlığı hibesi ile hayata geçecek olan büyük proje içinde kütüphane, konferans salonu, gastronomi merkezi ve el sanatları merkezlerini de barındırıyor. 2625 m2 kapalı alan ve yaklaşık 4000 m2 toplam alana sahip olan Göbeklitepe Kültür Evi tamamlandığında içinde okuma salonları, kütüphane, fuaye alanları, konferans salonu, mescit, mutfak, atölyeler, sergi salonu ve sınıflar yer alacak.  

Bölgenin ihtiyaç duyduğu sosyal donatı imkanlarına yanıt verecek olan tesisin kütüphanesinden yararlanacak olanlar aynı zamanda okuma yaparken veya ders çalışırken çay, kahve veya çorba gibi sıcak içecek ikramlarını da yudumlayabilecekler. Gastronomi merkezinde ise Şanlıurfa’nın kadim yöresel tatlarının yanı sıra, geniş kültürlerin tatlarına dair de eğitimler verilirken; el sanatları merkezinde, Şanlıurfa’da yeni ilklere de imza atılarak cam sanatı kursu, porselen sanatı ve ahşap oyma-işleme kursu gibi birçok kurs daha hayata geçecek. 

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99