Mardin Barosu’ndan Savcı Akbulut’a destek

Mardin Barosu, Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut'un yanında olduklarını ve uzaklaştırma kararının yanlış olduğunu, bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.

Mardin Barosu’ndan Savcı Akbulut’a destek
banner1

Mardin Barosu’ndan yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Barolar olarak, uzun zamandır; ülkenin genelge, özelge ve tebliğlerle yönetildiğini belirttik. Hakim-Savcı güvencesinin olmadığı ülkemizde gelen noktada, yargı siyasetin, yürümenin oyuncağı olmuş vaziyettedir dedik. Yargı denetimsiz iktidar, savunmasız yargı hayallerin kurulduğunu, yargının bağımsız ve tarafsızmış gibi bile davranamadığını, yargıya duyulan güvenin tarihin en alt seviyesine düştüğünü, devletin hukuktan, yargının da adaletten kopuşa sürüklendiğini, hukuksal ve yargısal süreçlerde savunmanın yok sayıldığın, avukatların ekonomik ve mesleki hiçbir sorununa, bilerek ve isteyerek, hiçbir adli ve kalıcı çözüm üretilmediğimi dile getirdik. Tüm yurttaşlarımızın hak ettiği, olması gereken hukuk düzeninden bahsederek; olması gereken hukuk düzeni ile olan arasındaki farklarını gösterdik. Hukuk devleti ve özgürlükler adına davalar açtık, açıklamalar yaptık. Baromuzun uzun zamandır dile getirdiği sorunlar bu kez alışık olmadığım bir yerden, bir cumhuriyet savcısından geldi.

 

Viranşehir Cumhuriyet Savcılarından Eyüp Akbulut tarafından pandemi boyunca gerçekleştirilen uygulamaların Anayasa ya, İnsan Haklarına ve dolayısıyla hukuka aykırılığına dikkat çeken bir video kaydı ile bunların söylediği için muhtemelen işini kaybedebileceğini belirterek, haksızlığa karşı susmayı haysiyetine yediremediğinden bahisle soruşturma açtığını belirterek paylaşımını beyanlarda bulunmuştur. Videoda ayrıca mevzuat gereği mahkeme kararlarının gerekçeli olması gerektiğinde, mahkemelerin bir tarafın idare olması durumunda ayrımcılık yaparak ara kararı tekrar ettiğinden, yayımlanmış genelgenin idareden yeniden istenmesinin anlamsızlığını ve idarece mahkemece cevap verilmediğinden boyutunu gösterdiğini, tedbir dolayısıyla verilen cezalara karşı yapılan itirazların kasten bekletildiğini, demokratik bir toplumda özgür basının bütün vatandaşlar ile paylaşması gerektiğini, bir suç işlendiğini gören her cumhuriyet savcısının derhal işin gerçeğinin araştırılması için resen soruşturma başlatması gerektiğini kendisinin de pandemi ve aşı uygulamaları nedeniyle resen soruşturma başlattığını duyurmuştur.

 

Uzun süreden beri "tarafsız yargı adına bir değerlendirme, karar veya girişim görmeyen ülke insan, Cumhuriyet Savcısı Akbulut’un bu değerlendirmelerini takdirle karşılayarak sahip çıkmış ve paylaşımıyla da ülkenin birincil gündemi haline getirmiştir. Bir savcı iktidarın değil Cumhuriyetin Savcısı olduğunu hatırlamasının yıllardan ben siyasal iktidarın silahı haline getirilen yargının tarafsızlığı adına umut verici olduğunu, bu yaklaşımın tüm yargı mensuplarına örnek olmasını temenni ettiğimizi belirterek; cesaretin bulaşıcı olduğunu ve adalete güvenin yeniden tesisi için diğer tüm yargı mensuplarından ayni umut verici tavrı beklediğimizi talep etmek istiyoruz. Mardin Barosu gerçek, tarafsız ve bağımsız bir hukuk ve yargı düzeninden yanadır. Bağımsız ve adil bir yargı ancak yargının ve bağımsızlığı ve toplumsal adalet mücadelesi ile mümkündür. Mardin Barosu olarak, Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’un açıklamaları yargının tarafsızlığı, adına umut verici olduğunu, bu anlamda Cumhuriyet Savcısı  Akbulut’un yayında olduğumuzu ve desteklediğimizi, uzaklaştırma kararının yanlış olduğunu, ilgililere bu yanlıştan hemen dönülmesi çağrısı yapıyoruz.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99