Altun'dan Bağ-Kur ve SGK primleri için çağrı

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, pandemi döneminde zor günler yaşayan esnafın birikmiş olan Bağ-Kur ve SGK primleri borcunun ödenmesini talep etti.

Altun'dan Bağ-Kur ve SGK primleri için çağrı
banner2

Bir yılı aşkın süredir ülkemizde devam eden koronavirüs salgınından dolayı alınan tedbirler, esnafı olumsuz yönde etkiledi. Her ne kadar yaralarının sarılması için esnafa ekonomik anlamda destek sağlansa da bu yeterli görülmüyor. Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, Pandemi sürecinde en çok etkilenen kesimin üyeleri olduğunu belirterek, esnafın 15 aylık birikmiş olan Bağ-Kur ve SGK primleri borcunun ödenmesini de talep etti.

Altun, yaptığı açıklamada, devletin en başta odaya kayıtlı olan bakkallar, manavlar ve kuruyemişçilere sıkıntılarını gidermek için bin lira gelir kaybı desteği verildiğini belirterek, “Devlet 750 lira kira desteği olmak üzere 3 ay boyunca 5 bin 250 TL verdi. Akabinde 1 ay daha destek uzatıldı. Onların sıkıntıları tam olmasa bile bir nebze de olsun giderildi. Yine odamıza kayıtlı okul kantincileri ve kırtasiyeciler, kitapçılar oldu.  Pandemiden dolayı okulların yarı açık olması nedeniyle kırtasiye ve kitapçılar iş yapamaz duruma geldiler onlarda baya etkilendiler. Şimdi bu yeni çıkan sistemde bir kısım 3 bin, bir kısım 5 bin olacak şekilde paketler var. Bu paketler bir defaya mahsus olacak şekilde verilecek. Tam ihtiyaçlarımızı gidermese de can suyu olacak bize. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun, teşekkür ederiz” dedi.

 

“PRİM BORÇLARINI DEVLET ÖDEMELİ”  

Geçen sene şubat ayından bugüne kadar iş yapamayan üyelerin birikmiş Bağ-Kur ve SGK prim borçlarının olduğuna da dikkat çeken Altun, “İşyerleri kapalı olduğu için prim borçlarını ödeyemediler. Bu sebeple devletimize seslenmek istiyorum:  Esnafımızın bu borçlarını devletin ödemesini istiyoruz. Bir defaya mahsus geçmişe dönük 15 aylık SGK ve Bağ-Kur borçlarının ödenmesini istiyoruz. Yine bir diğer hususta yılbaşında bin lira gelir desteği ve 750 lira kira desteği basit usullü mükelleflere verildi. Gerçek usullü mükelleflere verilmedi. Şimdi bu yeni açılan pakette de yine gerçek usul mükellefler yok. Gerçek usul mükelleflerin de bu yeni açılan pakette destek almalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİHA

YORUM EKLE

banner99