Kaytan'dan flaş açıklama: Urfa'da çok sayıda şoför koronaya yakalandı!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinde, BELSAN'a bağlı toplu taşımalarda görevli 60'ın üzerine şoförün koronavirüse yakalandığı açıklandı.

Kaytan'dan flaş açıklama: Urfa'da çok sayıda şoför koronaya yakalandı!
banner2

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Üçüncü Meclis Birleşimi bugün gerçekleşti.

Toplantı, Meclis Başkanvekili Ahmet Kaytan başkanlığında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Mecliste, açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri arasında yer alan İhtisas Komisyon Raporları, üyelerin oy çokluğu ile onaylandı.

Raporlar arasında yer alan 'Pandemi sürecinde virüsün ulaşım yoluyla bulaşmasını engellenmesi' başlıklı maddede, üyelerin tedbirlere değinmesi sonucu Başkanvekili Kaytan flaş açıklamalarda bulundu.

KAYTAN: 60 KÜSUR ŞOFÖR KOVİD'E YAKALANDI

Kaytan, hatlarda 10 aracın eksik olduğunu ve BELSAN'a ait toplu taşımalarda görevli 60 küsur şoförün de koronavirüse yakalandığını açıkladı. Kaytan, "Hatlarda 10 araç eksik. Bunun sebebi de çalışanların şu anda Kovid-19'a yakalanması. 60 küsur şoförden bahsediliyor" dedi.

Kaytan, BELSAN Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiyi şöyle aktardı:

"Bu sabah 2 kişi beni aradı, durakta beklediklerini ve Eyyübiye hastanesine yetişmek istediklerini ama toplu taşıma araçlarının kendilerini almadığını söyledi. Şu anda buradaki konularla ilgili çok ciddi bir gayret gösterildiğini ifade ediyorum. Meclisin bilgisine arz ediyorum. BELSAN Genel Müdürlüğüyle yaptığım görüşmede Belsan Genel Müdürü Levend Çelik, hatlardan 10 tane aracın eksik olduğunu ve bunun sebebinin de çalışanların şuanda Kovid-19 pozitif teşhisinin konulmasını gösterdi. 60 küsur şoförden bahsediliyor. Kendimize de biraz pay çıkaralım, eğer bu toplu taşıma araçlarında çok fazla bulaşıcı bir noktaya gelmişse, okullar açılmamışsa bunun sebebi, büyüklerin yeterince izole olmamasıdır. Dikkatli davranmamasıdır. Maalesef böyle bir acı gerçek de var."

PANDEMİ SÜRECİNİN AİLELER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Görüşülen ‘Pandemi sürecinin aileler üzerindeki etkileri’ ile ilgili raporda ise şu ifadeler yer aldı:

"Karantinada ve bu sürecin ne zaman sona ereceğinin bilinememesinden ötürü de yoğun bir kaygı ve stres altında yaşamaktadır. Özellikle çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar bu süreçte bir hayli etkilenmiş ve bazı fiziksel ve psikolojik sorunların ortaya çıktığı gözlemlendi. Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını insanların tercihinde bazı değişikliklere yol açmış. Buna göre komisyon tarafından;

- Koronavirüsün neden olduğu psikolojik ve sosyolojik durumların belirlenmesi,

- Koronavirüsün kırsalda yaşayan vatandaşlara etkileri,

- Pandemi döneminde kırsalda yaşayan vatandaşların karşılaştıkları problemlerin tespit edilmesi,

- Koronavirüsn tarım ve hayvancılığa etkileri ile ilgili gerekli olan çalışmaların yapılması oy çokluğu ile kabul edildi.

SOSYAL MESAFE KURALININ KORONAVİRÜSE ETKİLERİ

Bir diğer raporda ise ‘Sosyal mesafe kuralının koronavirüse etkileri’ görüşüldü. Komisyon tarafından,

- Kalabalık iç ve dış ortamlar,

- Sosyal mesafenin önemi ile ilgili farkındalık azlığı,

- Sosyal mesafenin öneminin öğrenilmesini güçleştirilen özel durumlar,

- Raporla ilgili gerekli çalışmaların yapılması meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis, diğer raporların da oylanması ile sona erdi.

BİHA

YORUM EKLE