Erdoğan’dan, Irkçı Saldırıda Yaralanan Urfalı Beyazkendir’e Geçmiş Olsun Telefonu

Erdoğan’dan, Irkçı Saldırıda Yaralanan Urfalı Beyazkendir’e Geçmiş Olsun Telefonu
banner1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı saldırıdan yaralı kurtulan Urfalı Muhammed Beyazkendir’i arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyazkendir’in ailesiyle de telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Beyazkendir’in ailesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu ırkçı saldırının peşini bırakmamasını istedi. Erdoğan da “Kimsenin endişesi olmasın. Bu ırkçı saldırının peşini bırakmayacağız. Bunları uluslararası arenada her yerde anlatacağız” diye konuştu.

Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat'ta meydana gelen olayda 4'ü Türk 9 kişi, Alman ırkçı tarafından katledilmişti. Olay, Heumarkt ve Kurt-Schumacher caddeleri üzerindeki iki nargile kafeye silahlı saldırı şeklinde meydana gelmişti.

Yaşları 21 ile 44 arasındaki 9 kişiyi öldüren 43 yaşındaki Tobias Rathjen, saldırının ardından evine giderek 72 yaşındaki annesi Gabrielle Rathjen'i ve daha sonra kendisini öldürdü. Saldırıda Ferhat Ünvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz adlı Türk vatandaşları ile Hamza Kurtovi (Bosnalı), Mercedes Kierpacz (Polonyalı), Kaloyan Velkov (Bulgar), Vili Viorel Pun (Romanyalı), Said Nasser El Hashemi (Afgan) hayatını kaybetti.

Saldırının ardından Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ruhsatlı silah sahibi olanların düzenli olarak psikolojik incelemeden geçirilmesi ve psikolojik testlerden geçemeyenlerin silah ruhsatlarının iptal edilmesi gerektiğini söylemişti.

HABERLER.COM

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 18:15
YORUM EKLE

banner99