Üç aylar ne zaman başlıyor, neler yapmalı?

Abdulaziz Kutluay, üç aylarla ilgili açıklamasında, “Müslüman kardeşlerimizin yapacağı şey, bu mübarek Recep ayında güçleri yetiyorsa oruç tutsunlar. Hastalarımız şifa bulsun inşallah, dertlerimiz deva bulsun inşallah" dedi.

Üç aylar ne zaman başlıyor, neler yapmalı?
banner1

Şanlıurfa’da Aziz Hoca olarak bilinen Aziz Kutluay, üç ayların başlangıcı ve üç aylarda yapılması gereken ibadetlerle ilgili bilgiler verdi.

Vatandaşların oruç tutmasını, teheccüd namazı kılmasını öneren Kutluay, “Üç ayların yarın inşallah biri, Recep üç ayların ilk ayı, ikincisi Şaban, üçüncüsü ise Ramazan ayı mübarek manevi bir atmosfer. 90 gün takriben gecesiyle gündüzüyle mübarek. İçerisinde mübarek geceler var. Bu Cuma gecesi ilkini idrak edeceğiz. Regaip Gecesi Hz. Peygamberin ana rahmine düştüğü gece, ondan sonra Miraç Gecesi, Beraat Gecesi ve mübarek Ramazan ile Kadir Gecesini bayram ederek kutluyoruz. İslam alemine mübarek olsun, hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun.Dünyanın sıkıntıları, bu hastalıklar, savaşlar inşallah bu mübarek atmosferde kaybolup gider. Temennimiz budur, Müslümanlar çektikleri sıkıntılardan kurtulurlar. Müslüman kardeşlerimizin yapacağı şey bu mübarek Recep ayında güçleri yetiyorsa oruç tutsunlar. Ama şöyle söyleyeyim başa baş üç ayları tutma diye bir şey yok. Pazartesi Perşembe olur, ayın 3 günü tutar başka tutar. Ama Recep-i Şerifte yani haram ayların ilkidir bu ayda oruç tutulması çok sevaptır. Geceleri müsait oldukça teheccüd namazları kılmaları, sadaka vermeleri, salih amelleri arttırmaları çok çok güzel” diye konuştu.

‘SAVAŞLAR DURSUN, BU GÖZYAŞLARI DURSUN İNŞALLAH’

Yardımlaşmanın artırılması gerektiğine değinen Kutluay, “Şaban ayı, peygamberimizin en çok oruç tuttuğu aylardan birisi. Yine o şekilde ihya edilirse çok çok güzel olur. Yine söylüyoruz rabbim hayırlara vesile etsin inşallah. Üç ayların bilincinde olalım bol bol Kur’an okuyalım. Özellikle fakir fukarayı görelim, yardımlaşmayı arttıralım, paylaşmayı arttıralım. Mübarek üç ayları dolu dolu yaşayalım. Zaten gittikçe serin aylara denk geliyor. Eskiden yaz aylarına yazın sıcak günlerine denk geliyordu. Şimdi bu sene Ramazan bile Nisan ayına denk geliyor. Serin günler, mümkün mertebe dediğim gibi oruçla namazla bu ayı geçirmemiz lazım. Allah hayırlı uğurlu etsin inşallah. Hastalarımız şifa bulsun inşallah, dertlerimiz deva bulsun ve borçlu olanlar inşallah borç sıkıntısından kurtulsun. Bu savaşlar dursun, bu gözyaşları dursun inşallah. Bu mübarek üç aylar hürmetine inşallah diyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

BİHA

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 21:11
YORUM EKLE