13 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturduk

13 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturduk
banner2

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde depremde yaralanan vatandaşları ziyaret ettikten sonra Edremit ilçesindeki bir otelde düzenlenen "Van Sektör Buluşma Toplantısı"na katıldı. Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada bakanlığın çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Geleceğe nefes kampanyası çerçevesinde 13 milyon fidanı milletle birlikte diktiklerini anımsatan Pakdemirli, "Bu sene de hedeflerimizi büyüterek devam ettireceğiz. Orman varlığımızı artıran nadir ülkelerden biriyiz. Ülkemizle gurur duymamız lazım. 20 milyon hektarlardan 22,2 milyon hektara geldik. Ormanlarda yangınlara müdahale süremizi de 40 dakikalardan 12 dakikalara indirdik. Bu konuda çok başarılıyız. Dünyada yangınlarla mücadelede orman teşkilatımız son derece başarılı." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle halka, çiftçiye, besiciye üreticiye daha yakın politikalar izlediklerini söyleyen Pakdemirli, 2018'de maliyetlerin, döviz kurunun artmasına rağmen üreticilere en iyi fiyatları sunduklarını, hep üretici dostu politikalar ürettiklerini belirtti.

"Su Yatırımlarında Cumhuriyet Tarihi Rekorları Kırıldı"

Su yatırımlarında Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdıklarını vurgulayan Pakdemirli, 276 olan baraj sayısını 2019'da 841'e yükselttiklerini belirterek, Türkiye tarihinde yapılanın 3 mislini son 17 yılda bu iktidarın yaptığına dikkati çekti.

Pakdemirli, HES sayısının 100'den 650'ye, gölet ve bentlerin 228'den 602'ye, içme suyu tesislerinin 84'ten 323'e çıktığını belirterek, 18 atık su tesisi projesini tamamladıklarını aktardı.

"Türkiye, Tohumda İhracatçı Bir Ülkedir"

"Tohum üretiminde sanıldığının ve söylendiğinin aksine Türkiye ithalatçı bir ülke değildir, ihracatçı bir ülkedir." diyen Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Tohum ihtiyacımızın da yüzde 96'sını yerli olarak karşılıyoruz. 86 ülkeye ihracatımız tam 10 misli artmıştır. 17 yıl içerisinde 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretimimiz de bugün itibarıyla 1 milyon 134 bin ton, bu yıl içerisinde de 1 milyon 250 bin ton olmasını bekliyoruz."

Bakan Pakdemirli, daha sonra sektör temsilcilerinin sorun, talep ve önerilerini dinledi.

YORUM EKLE

banner99