Bakan açıkladı! Göbeklitepe kurtuluş reçetelerinden biri

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Göbeklitepe’yi Güney Anadolu’nun kurtuluş reçetelerinden biri olarak gördüklerini belirterek, “Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil” dedi.

Bakan açıkladı! Göbeklitepe kurtuluş reçetelerinden biri
banner2

2022 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2020 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Göbeklitepe ile ilgili bir soru üzerine Bakan Ersoy, Göbeklitepe'nin ilk 1980'li yıllarda Türkiye'nin gündemine geldiği bilgisini verdi.

"Göbeklitepe'yi Güney Anadolu'nun kurtuluş reçetelerinden biri olarak görüyoruz" diyen Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Şu ana kadar yaptığımız kazı araştırma çalışmaları sonucu 11 tane daha Göbeklitepe yerleşim yeri bulduk. Bir tanesi Karahantepe. 12 ile sınırlı kalmayacak. 5 ülkeden 8 üniversite ve akademi başvurularda bulundu. Bir o kadar başvuru var. Hepsini kabul ediyoruz. Türkiye’den de akademik başvuru var, onları da kabul ediyoruz, kaynak çıkarıyoruz. Kabinede konuşuldu, devlet projesi haline getirildi. Hızlı bir şekilde burası Taş Tepeler neolitik Çağ Parkı olarak adlandıracağız. 100 kilometrelik bir hattan bahsediyoruz".


BİHA


YORUM EKLE