1 Aralık'ta başlıyor: Urfa’da değişim yoğunluğu yaşanıyor

1 Aralık'tan itibaren zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Şanlıurfa’daki lastikçilerde değişim yoğunluğu yaşanıyor. İşte Urfa’da kış lastiği takma ücreti...

1 Aralık'ta başlıyor: Urfa’da değişim yoğunluğu yaşanıyor
banner1

1 Aralık'tan itibaren zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması öncesi lastikçilerde değişim mesaisi hızlandı.YENİ LASTİĞİN RAF ÖMRÜ 10 YIL

Kış lastiğinin yeni üretilenin raf ömrü 10 yıl olurken bu süreyi tamamlayan lastik hiç kullanılmamış da olsa özelliğini kaybediyor.

Araç sahipleri ellerinde bulunan kış lastiğinin yaşını üzerinde D-O-T harfleriyle başlayan serinin sonundaki 4 basamaklı sayıdan öğrenebiliyor. Bu sayının son iki hanesi lastiğin üretim yılını, ilk iki hanesi ise üretim haftasını gösteriyor.

Kış lastiklerinde diş derinliğinin en az 4 milimetre olması gerekiyor.URFA’DE DEĞİŞİM ÜCRETİ NE KADAR?

Yola tutunmasının yüksek olması kış lastiğinin en önemli özelliklerinden biri olarak biliniyor. Bu özellik araçların fren mesafesini daha kısa sürede yapmasına imkan sağlıyor.

Şanlıurfa’da da lastikçilerde kış lastiği sökme-takma yoğunluğu yaşanıyor. Kent merkezindeki lastikçi ustası Hasan Kelleoğlu, 1 Aralık tarihine kalmak istemeyen vatandaşların şimdiden değişime başladığını söyledi. Son güne kadar beklenmemesi tavsiyesinde bulunan Kelleoğlu, “Kar lastiklerini takmak için illaki kar yağmasını beklememek gerek. Havaların soğuması yeterli bir gerekçe. Sürücüler kendi emniyetleri için bu lastik değişimini ihmal etmesin” dedi.   

Lastik ustası Kelleoğlu, kış lastiği sökme takma işleminin binek araçlar için 80 TL olduğunu söyledi.


BİHA


YORUM EKLE