Bakan açıkladı: 81 ilde eş zamanlı denetimler yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatı ile 81 il ve ilçede eş zamanlı olarak ve 6 gün sürecek gıda denetim seferberliği başladı.

Bakan açıkladı: 81 ilde eş zamanlı denetimler yapılacak
banner1

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, hafta boyunca sürecek seferberlikte, ilk nokta, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerleri olacak.

Gıdada sahtecilik yapanlara göz açtırılmayacağını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Vatandaşlarımızın sağlığı söz konusu olduğunda bu son derece hassas bir görev. 7 bin 4 arkadaşımızla denetimleri gerçekleştireceğiz. Bir denetçimiz 6 gün boyunca tahmini 15 – 20 denetim yapabilecek" dedi.

Taklit ve tağşişte, cezaların caydırıcı olması için, mevzuatta düzenleme yapılması noktasında çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Bakan Pakdemirli, "Düzenleme şu an Meclis'te. Külliye'de de gerekli çalışmalar bitti. En hızlı şekilde düzenlemenin çıkmasını bekliyoruz. Bizim arzumuz hapis cezasının olması. Ama tabi ki bunu şöyle yapmamız lazım; bir değil, ikinci ya da diğer tekrarlarda yapmamız lazım. Çünkü zaman zaman bazı tağşiş durumları söz konusu olabiliyor, ama bunu yapanlar bunu bilmiyor da olabilirler. Yani bir şekilde üreteni, esnafı da koruyor olmamız lazım ama tekrarı durumunda mutlaka hapis cezasının getiriliyor olması lazım'' diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, vatandaşlarımızdan gelecek geri bildirimin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, Alo 174 Gıda ihbar hattını, herhangi bir usulsüzlük olduğunu düşündükleri her durumda hemen kullanmaları noktasında çağrıda bulundu. Bakan Pakdemirli, "Herhangi bir durumda soru işareti duyduğunuz bir konu olursa, mutlaka ALO 174 üzerinden bize ulaşın" dedi.

Denetim Seferberliği kapsamında 81 il ve ilçede eş zamanlı olarak, 7 bin 4 gıda kontrol görevlisi ile 6 gün boyunca her gün farklı bir sektörde denetimler gerçekleştirilecek.

BİHA

YORUM EKLE

banner99