Yüz Yüze Eğitimde Okulda, Öğretmende, Serviste Vaka Durumunda Ne Olacak?

Okullarda yüz yüze eğitim devam ediyor. Peki okullarda salgın döneminde yüz yüze eğitim devam ederken herhangi bir Covid-19 vakası görüldüğünde ne olacak? Sağlık Bakanlığı, pozitif vaka görülmesi durumunda yapılacakları ‘Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne ekledi.

Yüz Yüze Eğitimde Okulda, Öğretmende, Serviste Vaka Durumunda Ne Olacak?
banner1

Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nin ‘Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Bölümü’ne göre; pozitif vaka görülen okullarda kurallara uyuluyorsa eğitim devam edecek. Birden fazla vaka görülen sınıflar eve gönderilecek.

Aynı sınıfta, eş zamanlı 14 gün içerisinde birden fazla vaka çıkması durumunda, sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacaklar.

Tek Vakada Okula Devam

Bir sınıfta öğrencilerden herhangi birine Covid-19 pozitif tanısı konulması durumunda, öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edebilecekler. Semptom veya yüksek ateşi tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Semptom göstermeyenler devam edecek.

Öğretmen Covid-19 Olursa

Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, eğer okul dışında riskli bir teması yoksa, ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve eve gönderilecek. Tüm öğretmenler ise temaslı kabul edilecek ve maske takarak devam edecekler. Öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az iki ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak, ateşleri ölçülecek. Semptom belirten öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek.

Serviste Vaka Görüldüğünde

Servislerde, öğrencilerden birinde Covid-19 pozitif vaka saptanması durumunda, servis şoförü-rehber personel, kurallarına uygun ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullandığı, öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda, öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve bu servisteki öğrenciler eve gönderilerek, 14 gün boyunca temaslı takibine alınacaklar. Servis şoförü-rehber personel ise temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecek.

Haber7

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 17:17
YORUM EKLE

banner99