Coronavirüs’te Korkutan Gelişme Yaşandı

Coronavirüs’te Korkutan Gelişme Yaşandı
banner2

Çin’de Coronavirüs’e yönelik çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda yapılan bir araştırmada Coronavirüsü’nün ikiye bölündüğü ifade edildi. Bu olumsuz gelişme karşısında yeni tip Corona(Covid-19) için uygulanan iki ilacın olumlu sonuç verdiği Çinli uzmanlar tarafından açıklandı.

Yapılan araştırmaya göre Coronavirüs’ün L ve S olarak ikiye bölündüğü, virüslerden birisinin diğerine göre daha agresif ve hızlı yayıldığı sonucuna varıldı. Bu gelişme karşısında İngiliz Profesör Coronavirüs’e karşı verilen mücadelenin kaybedildiğini iddia etti.

Pekin Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi ile Pasteur Enstitüsü uzmanları Coronavirüs’ün iki farklı virüse bölündüğünü keşfetti. Bilim adamları iki yeni korona virüsü "L" ve "S" türleri olarak adlandırdı. İlk olarak ortaya çıkan ve "S tipi" olarak adlandırılan Coronavirüs daha hafif ve daha az bulaşıcı olarak kabul ediliyor. Daha sonra ortaya çıkan "L tipi" Coronavirüs ise daha hızla yayılıyor ve şu anda vakaların yaklaşık yüzde 70'ini oluşturuyor.

Araştırmacılar, "L tipi"nin yaygınlaşma hızının Ocak ayının başından itibaren azaldığını belirtirken Wuhan'daki ilk bulaşmadan sonra diğer yerlerde L tipinin S tipine kıyasla neden azaldığı sorusuna yanıt arıyor. Bunun nedeni olarak ise Ocak 2020'den beri Çin hükümetinin hızlı ve kapsamlı bir şekilde virüsü kontrol altına alma çabaları gösteriliyor.

İngiliz Profesör: Savaşı Kaybettik

İngiliz bilim insanı Profesör Neil Ferguson, Wuhan'ın çok ötesine yayılan Coronavirüs’e karşı verilen savaşın kaybedildiğini ifade ederek yaşlı kişileri önlem almaya çağırdı. Londra Imperial College'dan Profesör Neil Ferguson, Coronavirüs salgınını tamamen durdurma girişimlerinin artık sona erdiğini öne sürdü.

Yaşlı ve zayıf kimselere odaklanılması gerektiğini tavsiye eden Ferguson, "Önemli olan şey en savunmasız olanlara müdahaleyi hedeflemektir. Bu nedenle öncelikle yaşlı ve zayıf olanların enfekte olmasını önlemeye çalışın. Bu kararları vermek ve bu önlemleri uygulamaya başlamak için çok zamanımız olduğunu, gerçekten günlerimiz, haftalarımız olduğunu söylemiyorum" diye konuştu.

Haber7

YORUM EKLE

banner99