Yeni Ormanlık Alan Oluşturmak Faydalı Mı?

Büyük ölçekli fidan dikimi yapılmak suretiyle ağaçlandırma yapılmasının her zaman fayda sağlamadığı yapılan çalışmalarla tespit edildi.

Yeni Ormanlık Alan Oluşturmak Faydalı Mı?
banner2

Dünya genelinde orman varlığının artırılması için fidan dikimi yapılarak yeni ormanlık alanlar oluşturuluyor. Peki yeni ormanlık alanlar oluşturmak faydalı bir şey mi? Zararı var mı? Eğer ağaçlandırma politikaları optimum şekilde uygulanmazsa yarardan çok zarar getirebilir.

Amerika Birleşik Devletlerinde(ABD) iki üniversitede yeni ormanlık alanların oluşturulmasıyla ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucunda büyük ölçekli ağaç dikiminin çevreye zarar verebileceği belirtildi.

ABD’de Stanford ve Colorado Üniversitelerinde büyük ölçekli ağaç dikiminin incelendiği iki farklı akademik çalışma yapıldı. Yapılan çalışmalardan yeni oluşan ormanlık alanların karbon emisyonunu artırabileceği sonucuna varıldı. Ayrıca yeni ormanlık alanlarda toprak sahiplerinin ticari kazançla hareket ederek yerli ağaçlar yok edebileceği vurgulandı.

ABD’de iki üniversitede yapılan ve Nature Sustainability dergisinde yayınlanan çalışmalarda Şili’de 1972-2012 yılları arasında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının sonuçları incelendi. Çalışmalar sonucunda ağaçla kaplı alan artarken yerel ormanların azaldığı, biyoçeşitlilik kaybının ve karbon emisyonunun arttığı bulundu.

Colorado Üniversitesi araştırmasının baş yazarlarından Dr. Anping Chen, ‘’İnsanlara tek başına ağaç dikmenini iklim değişikliği için pek de bir şey ifade etmediğini anlamalarını bekliyoruz. Ağaçlandırma, farklı parçaların birçok teknik detayını ve dengesini içerir ve tüm iklim sorunlarımızı çözemez” dedi.

Stanford Üniversitesi’nden ortak yazar Prof Eric Lambin, ‘’Ağaç plantasyonlarını teşvik etme politikaları kötü tasarlanmış veya kötü uygulanmışsa, sadece kamu parası boşa harcanmakla kalmaz, aynı zamanda karbon emisyonunda artış ve biyolojik çeşitliliği kaybetme riski de yükselir. Bu da politikaların amaçladığının tem tersidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner99