Doğal Alanlara Giriş Yasağı Son Buluyor

Türkiye’de koronavirüsle başarılı mücadelenin ardından normalleşme adımları atılıyor. Normalleşme adımlarından birisi de daha önce kullanıma kapatılan doğal alanların açılması. Park ve bahçe gibi alanlar 1 Haziran 2020 itibariyle tekrar açılıyor.

Doğal Alanlara Giriş Yasağı Son Buluyor
Destekten TR

Koronavirüsle mücadelede salgının yayılımını kontrol altına almak amacıyla insanların toplu olarak bir arada bulunduğu alanlara girişler yasaklanmıştı. Mart ayından beridir piknik ve mesire alanlarına girişler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklandı. Koronavirüs salgınının büyük ölçüde kontrol altına alınması sonucu park, bahçe, piknik ve mesire alanlarına giriş yasağı kalkıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ziyarete kapatılan 44 milli parkın ve 249 tabiat parkının, 1 Haziran 2020 itibariyle yeniden hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, koronavirüsle mücadele kapsamında ziyarete kapatılan korunan alanların yeniden hizmete açılmasıyla ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından gerekli önlemlerin alındığını belirterek; ‘’Koruma altındaki bu alanlarımız özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız için cazibe merkezi konumundadır. Bu alanlar havası, suyu, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlenme, dinlenme ve boş zamanların değerlendirilmesine de imkân sağlayacak. Bu kapsamda, 44 adet milli park ve 249 adet tabiat parkı yeniden ziyarete açılacak’’ dedi.

Bakan Pakdemirli, vatandaşların herhangi bir aksilik yaşamadan huzur içinde milli park ve tabiat parklarını ziyaret etmeleri için bu alanlardaki tesislerin bakımı ve temizliği için gerekli hazırlıkların yapıldığını dile getirdi.

Vatandaşların gerekli sosyal mesafeye uyarak, koruma altındaki bu alanlarda doğayla baş başa, huzur içinde vakit geçirmeleri temennisinde bulunan Pakdemirli, maske takılması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR