Yüz felci geçiren hastanın yüzü güldü

Şanlıurfa’da yüz felci geçiren hastaya başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.

Yüz felci geçiren hastanın yüzü güldü
banner2

ŞANLIURFA - Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Haliliye Ek Hizmet Binasında kulak burun boğaz doktorları tarafından yüz felci geçiren hastaya operasyon yapıldı.

K.D. isimli 49 yaşındaki kadın hasta yaklaşık bir ay önce sol tarafta yüz felci şikayetiyle Kulak Burun Boğaz Polikliniğine müracaat etti. Hastanın yapılan muayenesinde sol gözünü kapatamadığı, sol kaşını ve dudağını hareket ettiremediği görüldü. 

Hastaya yapılan tetkikler neticesinde sol kulakta iltihabi dokuya (kolesteatoma) bağlı kronik iltihaplanma olduğu anlaşıldı. Bu iltihaplı dokunun yüz sinirinin geçtiği kanalı tahrip ederek yüz felcine sebep olduğu tespit edildi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Erkan Kaplama, operasyona ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Radikal mastoidektomi dediğimiz ameliyat ile çok yaygın olan iltihabı dokuyu temizledik. Yüz sinirinin üzerindeki iltihabi dokuları da temizleyerek, tahrip olan kanalın üzerini hastanın kendi dokusu (perikondrium) ile kapattık.  Hastanın bugünkü kontrolünde yüz felcinin tamamına yakın düzeldiğini gördük.  Tekrarlayan veya geçmeyen kötü kokulu kulak akıntıları kronik kulak iltihabının belirtisi olabilir. Bu iltihabi durumlara müdahale edilmediği taktirde yüz felci, menenjit ve beyin absesi gibi tehlikeli durumlara yol açabileceği unutulmamalıdır”.


BİHA


YORUM EKLE