Urfa’da KOSGEB’in destek programı anlatıldı

KOSGEB tarafından başlatılan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek” programının bilgilendirme toplantısı ŞUTSO’da yapıldı.

Urfa’da KOSGEB’in destek programı anlatıldı
banner2

ŞANLIURFA – Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından başlatılan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek” programının bilgilendirme toplantısı, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri ve ilgililerin yoğun katılımıyla ŞUTSO’da gerçekleştirildi.

Kovid-19 salgınından etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) işbirliğinde yürütülen “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek” programının detayları, KOSGEB Şanlıurfa İl Müdürlüğü Uzmanlarından Metin Gülmen tarafından girişimci ve yatırımcılara aktarıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Peltek, “Binlerce gence iş kapısı açacak, hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelere nefes aldıracak bu KOSGEB destekli istihdam programından, kriterleri uyan tüm işletmelerimizi faydalanmaya davet ediyorum. Program ile ilgili olarak detaylı bilgi almak isteyen üyelerimiz, odamız KOSGEB temsilcisine başvurabilir” dedi.


İSTİHDAM EDİLECEK PERSONEL BAŞINA 100 BİN LİRA DESTEK

Program çerçevesinde 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca çalıştırılması gerekiyor. İstihdam edilecek personel başına 100 bin lira geri ödemeli destek verilecek. Şartları sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek.

Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecek. Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecek.


SALGINDAN ÖNCE DE AKTİF OLDUĞU KABUL EDİLEN İŞLETMELER BAŞVURABİLECEK

Salgından önce de aktif olduğu kabul edilen işletmeler başvuru yapabilecek. 2019 yılında asgari 75 bin lira net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacak. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacak. Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelin üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olması, başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda işletmede çalışmıyor olması gerekiyor.


PROGRAM BAŞVURULARI 31 MART 2022'YE KADAR YAPILABİLECEK

Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A'lı prim günü sayısı 180'den fazla olmaması zorunluluğu bulunuyor. Program başvuruları 31 Mart 2022'ye kadar yapılabilecek.

Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs olacak. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydıyla işletmeler kullandığı desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e geri ödeyecek.


BİHA


YORUM EKLE