Posta emekçilerinin "insanca yaşayacak ücret" talebi

Şanlıurfa’da PTT emekçileri, basın açıklaması yaparak “insanca yaşayacak ücret isteğinde” bulundu.

Posta emekçilerinin
banner1

Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Şanlıurfa Şubesi üyeleri, Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü çalışanlarının koşulları ve ücret taleplerine ilişkin Şanlıurfa PTT Başmüdürlüğü binası önünde açıklama yaptı.

Kentteki diğer sendika temsilcilerinin de katıldığı açıklamada HABER-SEN Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Halil Doğan, iktidarın döviz kurunun düşmesiyle övündüğünü ancak yeni zamlarla ekonomik krizin yükünün yine halka ve PTT emekçilerinin üzerine yıkıldığını vurguladı."ZAMLAR EMEKÇİLERİN ÜZERİNE YIKILDI"

Başkan Doğan, kamu emekçilerinin yoksullaştığı bir dönemden geçtiklerine işaret ederek, yeni asgari ücrette alım gücünün hiçe sayıldığını söyledi. PTT'de aynı işi yapanlara farklı ücretler verildiğine dikkati çeken Doğan, elektrik, doğal gaz ve akaryakıta getirilen zamlara değindi. Doğan, iktidarın döviz kurunun düşmesiyle övündüğünü ancak yeni zamlarla ekonomik krizin yükünün yine halka ve PTT emekçilerinin üzerine yıkıldığını söyledi."PTT EMEKÇİLERİN VE EMEKLİLERİN HAK TALEBİ GİDERİLMELİ"

"Dört kişilik bir ailenin hem açlık hem de yoksulluk sınırı son bir yılda yüzde 55 artmıştır" diyen Doğan, açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

"Açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi aşmıştır. Dolayısıyla bu koşullarda altı milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin sahte verilerden türetilen enflasyon farkı ile çoktan kadük hale gelmiş toplu sözleşme artışları ile yetinmesi beklenemez. Milyonlarca çalışan gibi PTT emekçileri de TÜİK vasıtası ile açıklanan sanal rakamların enflasyon diye yutturulmasından bıkmıştır. Buna rağmen kara kışın ortasında bu hayat pahalılığı ve zam kasırgası içinde, PTT emekçilerinden ve emeklilerden daha fazla fedakarlık beklemek tek kelime ile aymazlıktır."

 Doğan, PTT emekçileri ve emeklilerinin hak kayıplarının giderilmesi için şu talepleri sıraladı:

"İlk adımda PTT emekçilerinin ve emeklilerin maaşları Ocak ayından itibaren en az asgari ücrete yapılan artış oranında, yani yüzde 50,4 oranında artırılmalıdır.

İkinci adımda mevcut 'toplu sözleşme sistemi' derhal değiştirilmeli, grev hakkı ile tamamlanan evrensel gerçek toplu sözleşme sistemine geçilmelidir.

En geç üç ay sonra toplu sözleşme masası kurulmalıdır. Tüm tarafların ve bağımsız iktisatçıların katılımı ile dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı tespit edilmelidir.

En düşük maaşı alan, eşi çalışmayan, iki çocuklu kamu emekçisinin geliri maaş zammı, kira yardımı, ulaştırma yardımı, yemek yardımı gibi kalemlerde yapılan artışla tarafların birlikte belirlediği dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı rakamının üzerine çıkarılmalıdır.

PTT emekçilerinin maaşları en düşük maaşı yoksulluk sınırı üzerine taşımak üzere yapılan artış oranında artırılmalıdır".


BİHA


YORUM EKLE