Yaz aylarında çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında havaların ısınmasının etkisiyle çocukların beslenmeyle ilgili ihtiyaçları değişkenlik gösterebilir. Bu dönemde çocukların genel sağlığını korumak açısından sıvı tüketimi ve tercih edilecek gıdalar başta olmak üzere beslenme alışkanlıklarına yönelik birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Yaz aylarında çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?
banner1

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tapik, yaz döneminde çocukların beslenmesiyle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Tapik, yetişkinlere göre çocuklarda mevsimsel olarak besin gereksinimlerinin daha fazla değişkenlik gösterdiğine dikkati çekti.

YETERİ KADAR SU TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak sıvı kaybı yaşanabileceğini belirten Tapik, “Sıcakların etkisiyle artan terle çocuklarda su ve mineral kaybı sık sık görülebiliyor. Bunun için de yeterli miktarda su tüketimi büyük önem kazanıyor. Çocukları su içmeye teşvik etmek için bir sürahinin içine birkaç dilim limon ve taze nane koyarak güzel bir hoş koku yaratılabilir. Suyun yanı sıra evde hazırlanmış limonata, ayran ya da bol naneli cacık gibi probiyotik içecekler de tüketilebilir. Bu içecekler vücudun su ihtiyacını karşılamayla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan korunmaya da yardımcı olur” değerlendirmesinde bulundu.

VİTAMİN VE MİNERALLER DOĞAL BESİN KAYNAKLARINDAN ALINMALI

Yaz döneminde çocukların beslenmesine yönelik dikkat edilmesi gereken bir başka vücudun vitamin ve mineral gereksinimi olduğunu belirten Hüseyin Tapik, şu tavsiyelerde bulundu:

“Vitamin ve mineral gereksinimin doğal besin kaynaklardan alınması çok önemli. Mevsimsel sebze ve meyveler tüketilerek vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı en doğru şekilde karşılanmalıdır. Yaz mevsimin severek tüketilen ve vitamin deposu olan semizotu, patlıcan, biber, enginar gibi sebzeler ve karpuz, kavun, şeftali, kiraz ve üzüm gibi meyvelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bu ürünlerin organik sertifikalı doğal, sağlıklı ve güvenilir olduğunu mutlaka dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra uzun süre tok tutan, vitamin ve minerallerin ana kaynağı vücudun enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan Datça bademi, ceviz, fındık, kan üzümü gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketilebilir. Bununla birlikte sıcak havalarda yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da zaman zaman iştahsızlık yaşanabiliyor. Bu durumlarda çocuklara yemek yemeleri için ısrar edilmemelidir. İştahsızlığın tıbbi bir nedeni varsa doktor kontrolünde gıda takviye ürünleri alınabilir.”

VÜCUDUN PROTEİN İHTİYACI MUTLAKA KARŞILANMALI

Çocukların büyümesinde büyük katkı sunan protein ihtiyacı yaz döneminde de mutlaka karşılanmalı. Dengeli bir beslenmede, enerjinin yaklaşık yüzde 15’inin protein kaynaklı olması tercih edilmeli. Çocuklarda protein gereksinimi, erişkinlerdeki gibi sadece dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için değil, vücudun büyümesi ve gelişmesi için de gerekli olduğunu söyleyen Tapik, “Çocukların gelişimi açısından büyük önem taşıyan protein ihtiyacı yaz aylarında da mutlaka giderilmelidir. Protein yetersizliği en çok 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve bu durumda büyüme durur, vücut ağırlığı azalmaya başlar. Vücudun direnci azaldığından hastalıklara yakalanma olasılığı artar; hastalıklar uzun sürer ve ağır seyreder. Protein yetersizliği yalnızca alınan proteinin miktarıyla değil, kalitesiyle de ilgilidir. Çocuklar için mutlaka iyi kaliteli hayvansal protein gereklidir. Bu nedenle doğada gezen tavuk yumurtası, doğada otlayan hayvanlardan elde edilen et, peynir ve yoğurt gibi doğal ve kaliteli protein kaynaklı ürünlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

BU ÜRÜNLERE DİKKAT EDİLMELİ

Sıcak havalarda birçok yiyeceğin hızlıca bozulduğunu ve bundan kaynaklı çocukların yaz aylarında birçok sağlık sorunları yaşayabileceğine dikkat çeken Tapik, “Yaz aylarında bozulma riski yüksek olan ürünlere dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yiyeceklerin başında ise kremalı ürünler, tavuk, et ve süt ürünleri yer alıyor. Bu gıdaların uygun koşullarda muhafaza edildiğinden emin olmalı ve kısa sürede tüketmeye özen gösterilmelidir. Aynı zamanda her zaman olduğu gibi yaz aylarında da meyve ve sebzelerin iyice yıkandıktan sonra tüketilmesine dikkat edilmelidir. Çocuklar için yaz denilince akla gelen ilk şeylerden biri ise dondurma... Dondurma sağlıklı bir ürün olmakla birlikte yapımında kullanılan ürünlere de mutlaka dikkat edilmelidir. Eridikten sonra tekrar dondurulduğunda mikrop üretmesi nedeniyle bazı zamanlarda çocuklar için tehlikeli olabiliyor. Aynı zamanda üretiminde boya ve katkı maddeleri kullanmadığından emin olmak gerekiyor. Bu nedenle çocukların evde doğal yöntemlerle yapılan ya da güvenilir markalardan alınan dondurmaları tüketmelerine özen gösterilmelidir” dedi.

BİHA

 


YORUM EKLE

banner99