Hilvan’da 5 aile tarlada bulunan kemikler için savcılığa başvurdu

Hilvan’da, tarlada taş temizliği yapılırken naylona sarılı halde insana ait olduğu değerlendirilen kafatası kemikler bulunmuştu. Urfa’da 5 aile bulunan kafatası ve kemiklerin, 1993- 1994 yıllarında ortadan kaybolan ve faili meçhul cinayetlere kurban gittiği sanılan yakınlarına ait olabileceğini düşünerek, savcılığa başvurdu.

Hilvan’da 5 aile tarlada bulunan kemikler için savcılığa başvurdu
banner1

HİLVAN- Olay, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Tutumlu Mahallesi’nde 23 Temmuz günü meydana geldi.

İddiaya göre, iş makineleriyle tarladaki taşlar temizlenirken naylona sarılı insana ait olduğu değerlendirilen kafatası ve kemikler bulundu.

İhbar üzerine bölgeye giden ekipler, önlem alıp, alanda bir süre kazı yaptı. Kazılarda başka bir bulguya ulaşılamayınca, bulunan kafatası ve kemikler, kimlik tespiti için Adlı Tıp Kurumu’nun morguna gönderildi.
Yaşanan bu gelişme sonrası 1993 ve 1994 yıllarında ortadan kaybolan ve faili meçhul cinayete kurban gittiği düşünülen kişilerin ailelerini harekete geçirdi.

O dönem kent merkezi ile Siverek ve Hilvan’da kaybolan Ahmet Kalpar, Hüseyin Taşkaya, Şefik Geçgel, Faik Kevci ve Nazım Babaoğlu’nun aileleri, DNA testi yapılması için Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Ailelerden alınan DNA örneklerinin, bulunan kemikler ile karşılaştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği kaydedildi.

Burada incelemeye alınan kemik örneklerinin öncelikle antropometrik ölçümle kimlik tespiti yapılıp, analiz sonucunda ölüm nedeni ve zamanının inceleneceği ve ardından başvuran kişilerden alınan kan örnekleri üzerinden DNA karşılaştırması yapılacağı belirtildi.

BİHA

 

 


YORUM EKLE

banner99