Yahya Akman, Yunanistan sınırında yaşananlara tepki gösterdi

Kamu Denetçisi ve 21-22-23 ve 24. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, Yunanistan sınır kapısında yaşanan insanlık dramına tepki gösterdi.

Yahya Akman, Yunanistan sınırında yaşananlara tepki gösterdi
banner1

Türkiye, İdlib’de yaşanan olayların ardından sınır kapılarını açtı. Kapıların açılmasıyla birlikte göçmenler, Yunanistan sınırında bulunan Edirne’deki Pazarkule Sınır Kapısına akın etti.
 


 

Şu ana kadar 135 bin civarında göçmen, Yunanistan’a tarafına geçerken, Kamu Denetçisi ve 21-22-23 ve 24. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, bölgeye gitti.

Burada incelemelerde bulunan Akman, bölgede insanlık dramının yaşandığına değinerek, Avrupa Birliğine (AB) tepki gösterdi.
 

Akman göçmenlerin en tabii seyahat hakkının tanınmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Avrupa Birliği mensubu ülkelerin dünyaya insan hakları ihraç etmek istemesi çelişkisi karşısında gerçekten çok düşündürücü. Sürekli AB ödevleri çerçevesinde insan haklarından söz eden insanlar, buradaki göçmenlerin en tabii seyahat haklarını, sınırı geçme haklarını tanımıyorlar. Gördüğünüz gibi, bir süre sonra sınırları kapatmak suretiyle ilave emniyet güçleri getirmeyi düşünüyorlar. Ombudsmanlık kurumu olarak bugün burada yaptığımız ziyarette tespit ettik, kınadığımızı ifade etmek istiyorum.”

BİHA

YORUM EKLE