Verilere göre Urfa'da boşanmaların sebebi pandemi ve kaynanalar!

Urfa'da pandemi sürecinin de etkisiyle artan sosyal medya kullanımı ve kayınvalidelerin evliliğe müdahil oluşları boşanmaları arttırdı. Kentte 3 bine yakın boşanma davası bulunurken, kentteki aile mahkemeleri 5'e yükseltilmeye hazırlanıyor.

Verilere göre Urfa'da boşanmaların sebebi pandemi ve kaynanalar!
banner1

En çok genç nüfusun bulunduğu ve erken yaşta evlilikler ile gündeme gelen Şanlıurfa'da pandeminin de etkisiyle boşanmalarda da artış eğilimi sürüyor.

Hayatımızın her alanına etki eden koronavirüs çok sayıda aile birliğini de temelden sarstı. Kentte boşanma başvurularındaki artış geçen yıllara oranlara kat be kat arttı ve dava sayısı 3 bine yaklaştı. Davaların en büyük sebeplerinden biri pandemide artan sosyal medya kullanımına bağlı olarak sadakat yükümlüğünün ihlal edilişi oldu. 


PANDEMİDE BOŞANMALARIN SEBEBİ SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN İHALİLİ

Konuya dair açıklamalarda bulunan ve verileri paylaşan Av. Emine Altıparmak boşanmalar nedeniyle aile mahkemesi sayısının 5'e yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını dile getirerek "Şanlıurfa'da 2020 yılı istatistiklerine ilişkin 2 bin 900 dava açılmış bulunmakta. Bunlardan bin 400 tanesi sonuçlandı. Bin 500 tanesi hala devam etmekte. Mahkemelerde bu boşanma sayısının artması sebebi ile 4 tane olan aile mahkemesi Şanlıurfa'da beşincisi kurulmak üzere çalışmalar başlatıldığını takip ediyoruz. Boşanma davalarına baktığımızda sadakat yükümlülüğünü ihlalden bir çok dava açılıyor. Nedir bu ihlal? Pandemi dönemi geçiriyoruz. Bu dönemde herkes eve tıkalı kaldı. Bu sebeple Sosyal medya kullanımı çok arttı. Sosyal medyada tanışmalar, yazışmalar bu süreci takip etti. Bundan dolayı aldatmalar, flörtleşmeler, konuşmalar çok yaygın oldu. Bu da evlilikte sadakat yükümlülüğünden dolayı davaların açılamasına sebep oldu" dedi.


KAYINVALİDELERİN ETKİSİ İLE BOŞANMADA ARTIŞLAR DEVAM EDİYOR

Kentte boşanmaların bir diğer nedeni de kayınvalideler oldu. Her iki tarafın da annenlerinin evliliğe müdahil oldukları için çiftlerin boşanma gittiklerine dikkat çeken Av. Altıparmak "İkinci husus kayınvalideler. Kayınvalidelerin evliliğe müdahil oluşları çok çok fazla olmaya başladı. Bu konuyla ilgili Şanlıurfa'da 500-600 dosya tamamen üçüncü şahıs olarak kayınvalidelerim etkisi ile artışlar devam etmekte. Genelde kayınvalide dediğimizde kocanın annesi deniyor ancak ne yazık ki Şanlıurfa'da gözlemlediğim kadının da annesinin çok çok fazla olduğunu görmüş bulunmaktayım" diye konuştu.


ZORUNLU HALE GELİYOR! AİLELER ARABULUCUYA YÖNLENDİRİLECEK

Hukukçular Derneği Şube Başkanı Arabulucu Av. Ömer Avcı ise boşanmaların önüne geçmek için Adalet Bakanlığı'nın arabuluculuğu zorunlu hale getireceğini duyurarak şöyle konuştu:

"Aile toplumun en önemli müessesi. Bu müesseyi koruma adına hem devlet hem tarafların ellerinden geleni yapması lazım. Son dönemde özellikle Adalet Bakanlığı da açıklama yaptı. Arabulucuk müessesi çok gelişti. Ticari, tüketici, işçi-işveren uyuşmazlıklarında artık zorunlu hale geldi. Bakanlığın yaptığı açıklamada artık aile bütünlüğünün korunması için aile arabuluculuğunu zorunlu hale getirecek. Buna ilişkin merkezler kurulacak. Taraflar boşanma davası açtığı vakit aile hakimi tarafları arabuluculuk merkezlerine yönlendirecek. Bu merkezlerde kadına şiddet ve boşanmanın kamu düzenini ilgilendiren kısımlar dışında arabulucuya gönderecek hakim. Eğer taraflar uzlaşabilirler, anlaşabilirlerse boşanma taleplerinden vazgeçecekler yada yine boşanmada ısrarlılarsa en azından boşanmada nafaka, tazminat gibi buna ilişkin konularda taraflar anlaşarak boşanmayı bitirmiş olacaklar. Aile arabulucuya geldiği vakit kanaatimce boşanmaların sayısı biraz daha düşebilir. Taraflarda en büyük şey tarafların iletişim içerisinde olmaması. Aile arabulucuları tarafları biraraya getirerek iletişimi artırır bu da boşanmaların sayısını düşürebilir."

BİHA

YORUM EKLE