Sağlık çalışanları için 'Göbeklitepe' robotu geliştirildi

Şanlıurfa'da meslek lisesi öğretmen ve öğrencileri, sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla hastanın nabzı ile kanındaki oksijen değerini ölçen ‘Göbeklitepe’ isimli robot geliştirdi.

Sağlık çalışanları için 'Göbeklitepe' robotu geliştirildi
banner2

Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, korona virüs mücadelesine katkı sunmak amacıyla hastanın nabzı ile kanındaki oksijen değerini ölçen robot geliştirdi. Okulun öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 8 kişilik ekip, yaklaşık 2 aylık çalışmanın ardından uzaktan kumanda edilebilen ve hastanın nabzıyla kanındaki oksijen miktarını ölçen "Göbeklitepe" isimli robotu yaptı.

Mezun olduğu okulda öğretmenlik yapan Mekatronik Mühendisi Muhammed Said Çiçek, ekip olarak robotik alanda önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Çiçek, yaptığı açıklamada, robotta kumanda kullanmadıklarını, bulaşma riski yüksek olduğu için her doktor ve hemşirenin aleti bluetooth aracılığıyla telefonundan yönlendirebileceğini ifade ederek, “Robotun üzerinde bulunan ekran, kamera, mikrofon, hoparlör ile görüntülü ve sesli konuşma imkanı var. Robot sayesinde hastanın nabzı ve kandaki oksijen değerini ölçüyoruz” dedi.

Robot aracılığıyla hastalara ilaç ve yiyeceklerini de ulaştırabildiklerini sözlerine ekleyen Çiçek, Göbeklitepe’yi alanda kullanılması için Sağlık Müdürlüğü'ne teslim edeceklerini belirtti.

BİHA

 

 

YORUM EKLE