Dünya’da her yıl 8 milyon kişi sigaradan ölüyor

Harran Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dursun Çadırcı, Dünyada her yıl sigara ve sigaraya bağlı olan hastalıklar nedeniyle 8 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Dünya’da her yıl 8 milyon kişi sigaradan ölüyor
banner2

Sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak ve davranış değişikliğini sağlamak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılında 9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul edilmiştir. Doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 30'un üzerinde sağlık sorununa yol açan sigara, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında da ilk sırada bulunuyor.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,1 milyar kişi, ülkemizde ise 15 milyondan fazla kişi sigara kullanıyor.

Dünyada her yıl 8 milyon kişi tütün ürünü kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımının sonucu iken, 1 milyondan fazla kişi de tütün ürünü kullandığı için değil, tütün ürünü dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

SAĞLIĞIN YANI SIRA EKONOMİYİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR

Harran Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dursun Çadırcı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, tüm insanların ortak sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri de sigara kullanımı olduğunu ifade ederek, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılıktır” dedi.

Ülkemizde de her yıl yaklaşık 100 Bin kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Çadırcı,  “Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Tütün dumanı, iç hava kirlenmesine sebep olan en tehlikeli maddelerden biridir ve 80’i kansere sebep olduğu bilinen 4000'in üzerinde kimyasal madde içermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre; dünyadaki çocukların yarısı tütün dumanına maruz kalmakta ve her yıl, 60.000’den fazla çocuk pasif tütün etkileşiminin yol açtığı sorunlar ve solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle, 5 yaşından önce hayatını kaybetmektedir. Toplumu Pasif sigara dumanının zararlarından korumak da önem arz etmektedir” diye ifade etti.  

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çadırcı, “Sigara ile ilgili olarak bunları biliyor musunuz?” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

•Tek bir sigara, insan vücudunda 2.5 mg C vitaminini yok eder.

•Kalsiyum, D vitamini ve demir eksikliğine yol açar.

•Sigara içen bir bireyin vücudunda 20 yıl içerisinde 7 kg katran birikir.

•Sigaradan çekilen her duman, beyindeki 50 bin hücreyi öldürür.

•Yanan tek bir sigaranın içinde, 4000 den fazla madde bulunur ve bunların en az 80'i kanserojendir.

•Sigara beyin kanaması riskini, normale göre 2-3 kat arttırır.

•Kronik Bronşit, Amfizem ve KOAH gelişimi % 80 oranında sigara içimi ile doğru orantılıdır.

•Sigara içenlerde şeker hastalığı riski yaklaşık 3 kat artmaktadır.

Harran Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dursun Çadırcı son olarak ise, “Sigarayı bırakmayı düşündüğünüz andan itibaren Sigara Bırakma Polikliniğimizde bizler sizin yanınızdayız ve karşılaşacağınız zorlukları birlikte aşmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekim Dr. Ahmet Güzelçiçek ise, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde herkesi sigarayı bırakmaya davet ederek, “Ailenizi ve çocuklarınızı sevindirin, torunlarınızı görme şansınız olsun ve onlara anlatacak birçok anınız olsun. Sevdiklerinize en güzel hediyeniz sigarasız sağlıklı bir hayattır. Bütün vatandaşlarımıza sigaradan arınmış mutlu ve sağlıklı bir yaşam dileriz” dedi.

BİHA

YORUM EKLE