Vekil Açanal: Sizleri Şanlıurfa’yı görmeye yaşamaya davet ediyorum

AK Parti Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Ankara’da Şanlıurfa Platformu ve Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği “Göbeklitepe Tanıtım Etkinlikleri” programına katıldı.

Vekil Açanal: Sizleri Şanlıurfa’yı görmeye yaşamaya davet ediyorum
banner1

Şanlıurfa’nın önemli değerlerinden biri olan Göbeklitepe, bu kez Ankara’da tanıtıldı. Şanlıurfa Platformu ve Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği “Göbeklitepe Tanıtım Etkinlikleri” programına yoğun katılım oldu.

Düzenlenen programa AK Parti Milletvekili Zemzem Gülender Açanal da katıldı. Açanal, programda ilk olarak sanatçıların Göbeklitepe ziyareti sonrası orada yaptıkları eskizlerin resme dönüştürdükleri eserlerinin sergilendiği sergiyi gezdi ve sanatçılarla sohbet etti.
 


 

Daha sonra yapılan törene katılan Açanal, buradaki konuşmasında, “Şanlıurfa kadim bir şehir, UNESCO Dünya Kültür Mirasına alınan Göbeklitepe, şehrimiz, ülkemiz ve uygarlık tarihi için çok önemlidir. Ben bu şehre hizmet etmek için elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum. Cumhurbaşkanımız 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etti. Bununla birlikte tanıtım faaliyetleri hızlanan Göbeklitepe tarihin sıfır noktası. Tabi Şanlıurfa sadece Göbeklitepe’den ibaret değil. Halil-ür Rahmanıyla, Hz. İbrahim makamıyla, Hz. Eyyüp sabrıyla, Soğmatar, Şuayb Şehriyle, Halfeti saklı cennetiyle, Harran Kubbe Evleriyle, Karaali Kaplıcaları, Karacadağ Kayak Merkeziyle anlatmakla bitmeyecek, tarihi, turizmi, folklorü, acısı ve tatlısıyla gezilip görülmesi yaşanması gereken bir şehir. Sizleri Şanlıurfa’yı görmeye yaşamaya davet ediyorum. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve özellikle platform ve dernek başkanı Tanıtım Bakanlığı Müşaviri Sayın Habib Çadırcı’ya teşekkür ediyor hepinize saygılarımı sunuyorum” sözlerine yer verdi.
 


 

Açanal’ın ardından TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Kasım Gülpınar da bir konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Saz sanatçıları tarafından “Göbeklitepe Semaisi 2019” isimli parça icra edildi.

Eserin bestecisi Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Şefi Necmi Kıran, icra sonrası söz alıp, bir Urfa sevdalısı olduğunu, ilkokulu Şanlıurfa’da okuyup 16-17 yıl Şanlıurfa’da Türk Halk Müziği Korosu şefliği yaptığını anlattı.
 


 

Etkinlik, Bilkent Üniversitesi Akademisyenlerinden oluşan panelle Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. Thomas Zimmerman moderatörlüğünde devam etti.

BİHA

YORUM EKLE