EPDK’nın kararı, Şanlıurfa için emsal olabilir

EPDK, intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu nedeniyle kesen şirkete, 888 bin 397 lira idari para cezası verdi. Bu durum sonrasında gözler, Şanlıurfa’da eleştirilerin odağında olan DEDAŞ’a çevrildi.

EPDK’nın kararı, Şanlıurfa için emsal olabilir
banner1

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), geçtiğimiz yıl Kasım ayında İstanbul’un Fatih ilçesinde intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu nedeniyle kesen CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ'ye 888 bin 397 lira idari para cezası verdi.  EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda” dedi. Bu karar sonrası gözler Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu illerde enerji faaliyeti gösteren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye çevrildi. Elektrik borcu ödeyemeyecek durumda olan vatandaşların zaman zaman elektriklerini kesen kurumun bu karar sonrası nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Çünkü geciken faturalar için kurumun kesme-bağlama bedeli altında önemli miktarda bir gelir sağladığı iddia ediliyor.

‘UMUYORUM Kİ, BİR DAHA BÖYLE BİR OLAY YAŞANMAZ’

EPDK'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, intihar sonrası elektriğin kesilmesine ilişkin kurum tarafından bölgede elektrik dağıtım faaliyeti yürüten CK Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ ve perakende satış faaliyeti yürüten CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.  Açıklamada, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ'nin olayda asli kusurlu olarak tespit edildiğini ifade ederek, "Şirkete 888 bin 397 lira idari para cezası uygulanmasına ve yine mevzuata aykırı fiilde bulunduğu tespit edildiği için ihtar yaptırımı uygulanmasına karar verildi. Bizim şirketlere her zaman verdiğimiz mesaj, vatandaşlarımıza hizmet verirken daima duyarlı ve titiz olmaları yönünde. Aksi halde 'Tüketiciyi üzeni biz de üzeriz' diyoruz. 6 Kasım'da yaşanan acı olay ve ardından ilgili meskenin elektriğinin kesildiğini görmek hepimizi derinden yaraladı. Kayıtsız kalmamız, seyirci kalmamız beklenemezdi. Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda. Bu sektörde görev yapan yöneticisinden, sahadaki personeline herkes vazifesini yaparken hassas davranmakla mükelleftir. Umuyorum ki bir daha böyle bir olay yaşamayız. Umuyorum ki biz de EPDK olarak bir daha böyle bir ceza vermek zorunda kalmayız" dedi.     

BİHA

YORUM EKLE