DEDAŞ, patlayan trafolar için uyardı

Havaların soğuması ile birlikte elektrikli ısıtıcıların yoğun biçimde kullanıldığı Dicle Elektrik sorumluluk bölgesindeki dağıtım panoları yandı. Son olarak Şanlıurfa ve Batman’da iki elektrik dağıtım panosu kullanılamaz hale geldi.

DEDAŞ, patlayan trafolar için uyardı
banner1

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesine bağlı Gölbaşı Mahallesindeki Paşa Konağı Caddesinde bulunan ve yaklaşık 200 aboneye enerji dağıtan elektrik panosu aşırı yüke dayanamadı ve yanmaya başladı. Yangın büyüdükçe panoda bulunan elektrik yüklü kabloların bir birine temas etmesi sonucu patlamalar oldu. Çevrede bulunanların korkuya kapılmasına neden olan olayın ihbar edilmesi üzerine Dicle Elektrik ekipleri buraya geldi ve panoya enerji akışını kesti. Ardından olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri, müdahalede bulunarak yangını söndürdü. Yangının söndürülmesinin ardından Dicle Elektrik tarafından yanarak kullanılamaz hale gelen pano yenilendi ve 200 aboneye yeniden enerji verilmeye başlandı.

BATMAN’DA DAĞITIM PANOSU YANDI

Bu arada, Batman’ın Çarşı Mahallesi ile Kısmet mahallesi arasında bulunan 78 numaralı dağıtım merkezine ait binanın içerisinde bulunan ve 350 aboneye enerji verilen dağıtım panosu da, aşırı yük nedeniyle yandı

DİCLE ELEKTRİK’TEN UYARI!

Dicle Elektrik yetkilileri, her iki yangının da aşırı yüklenmeden dolayı çıktığını belirterek, “Havaların soğuması ile birlikte elektrikli ısıtıcıların kullanımında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu da doğal olarak trafo ve panolarımızın üzerine normalin çok üzerinde yük binmesine neden oluyor. Aşırı yükten dolayı fazlasıyla ısınan pano ve trafolarımız ne yazık ki bu şekilde yanarak devre dışı kalıyorlar. Bu yüzden çok kişi uzun süreler enerjisiz kalarak mağdur oluyor. Bunların yaşanmaması için tüketimde aşırıya kaçılmaması özellikle de kayıt dışı elektrik kullanılmaması gerekmektedir’’ dedi.

BİHA

YORUM EKLE