Vefat eden Urfalı Sanatçı Mustafa Savaş kimdir?

Sanat camiasında beyefendiliği ile tanınan, Şanlıurfa’nın en önemli Ses ve Saz Sanatçısı Mustafa Savaş’tan acı haber geldi. Peki, Mustafa Savaş kimdir? Detaylar haberimizde…

Vefat eden Urfalı Sanatçı Mustafa Savaş kimdir?
banner2

Şanlıurfa’nın en önemli Ses ve Saz Sanatçısı Mustafa Savaş, koronavirüse yakalanmış ve Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Bir süredir tedavi altında olan Savaş’tan dün acı haber geldi. Kentte uzun süre müzikle uğraşan ve önemli eserler ortaya çıkaran Mustafa Savaş ile ilgili olarak Şanlıurfa Folkloru Araştırmacısı Abuzer Akbıyık, sosyal medya hesabında bir paylaşım yaptı.

Akbıyık yaptığı paylaşımda yaşadıkları anılardan bahsederek, şu ifadelere yer verdi:

“Çok değerli bir ses ve saz sanatçısı, kaynak kişi idi. Kırk yıla dayanan bir dostluğumuz vardı. Pek çok müzik meclisinde bulundum ve kendisini dinleme fırsatı buldum. Gerek okuması gerekse Urfa tavrı ile çaldığı bağlaması ile bir efsane idi.  Urfa hoyratını en güzel ve en doğru okuyan gerçek bir sanatçı idi. Birçok türkünün kaynak kişisi idi. Kendi besteleri de vardı.  İnsani olarak kişiliği, arkadaşlığı dostluğu, mütevazılığı, oturması, kalkması, cemaat adamlığı ile örnek bir Urfalı idi. Pek çok ulusal televizyonda Urfa müziğini temsil etti. Birlikte pek çok etkinlikte bulunduk, Şanlıurfa televizyonda yaptığım ‘Gönül Telimizi Titretenler’ programıma katıldı. 1985 yılında pek çok sanatçının katıldığı, Müzik Ustası Tenekeci Mahmut Güzelgöz'ün evindeki müzik faslında okuduğu hoyrat hala hatırımdan çıkmamıştır. 2019 yılında TRT ekibi olarak Şanlıurfa'ya derleme için geldiğimizde kendisi ile sözleştik fakat o ara rahatsızlandı ve katılamadı. Kendisi ile çekim yapamadık. Mustafa Savaş verimli bir sanatçı idi. Pek çok müzik programında ve kasetlerde türkü ve hoyrat okudu. Urfa ağzı ile hoyrat okumak isteyen ve Urfa tavrı ile bağlama çalmak isteyen gençlere,  Mustafa Savaş'ın ses kayıtlarının dinlemelerini tavsiye ederim. Gidenlerin yeri dolduruluyor mu? Bence hayır. Efsanelerin yeri doldurulamıyor. Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun.”

MUSTAFA SAVAŞ KİMDİR?

Ses ve Saz Sanatçısı, Kaynak Kişi Mustafa Savaş 1942 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Babasını adı Ali, annesinin adı Emine’dir. İlk, orta ve sanat okulunu Şanlıurfa’da tamamladı. Babasının müziğe olan merakından dolayı müziğe başladı. Corci Gümüşkalem’den (Cırco), keman dersleri; Kanuni Eyyüp Ereli’den (Kanunî Ayıbo) kanun dersi aldı. Bağlamayı Sakallı İbrahim'in etkisinde kalarak öğrendi. Urfa’da birçok musiki meclislerine katılarak birçok ustalarla bulundu. Urfa‘yı tanıtıcı birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Urfa’ya has mızrabıyla bağlamayı en iyi çalan müzisyenlerimizden biridir. Sesi gür, davudi ve etkileyicidir. Urfa hoyratlarını en iyi icra eden müzisyenlerdendir. Birçok derleme ve besteleri vardır, “Cabur dağdan kuş geliyor”, “Karaköprü narlıktır”, “Yaylalar içinde Erzurum yayla” derlemelerinden birkaçıdır. Evli, üç kız, bir erkek çocuğu vardır. Oğlu Mehmet Ali Savaş müzik öğretmenidir.

BİHA

YORUM EKLE