Vali Erin, ‘Mülteci Olimpiyatları’ heyeti ile görüştü

‘Geçici Sığınmacılar ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun ve Katılımının, Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi’, Mülteci Olimpiyatları heyeti Şanlıurfa Valiliği’ni ziyaret etti.

Vali Erin, ‘Mülteci Olimpiyatları’ heyeti ile görüştü
banner2

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından başlatılan, Uluslararası Mülteci Olimpiyatları Vakfı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından desteklenen; “Geçici Sığınmacılar ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun ve Katılımının, Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” (Mülteci Olimpiyatları) heyeti Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, böylesi bir çalışmada Şanlıurfa’nın da yer almasından memnuniyet duyacağını ifade ederek, Şanlıurfa’nın demografik yapısı, Suriyeli sığınmacılar ve şehrin diğer konuları hakkında bilgiler verdi. Vali Erin’in proje heyetini kabulünden dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Çağatay Doğan da proje hakkında bilgiler vererek, ev sahipliğinden dolayı Vali Erin’e teşekkür etti.
 


Vali Erin’in kabul ettiği heyette, Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Çağatay Doğan’ın yanısıra bakanlık bürokratları ile uzman personeller, Olimpik Mülteci Vakfı Başkanı JojoFerris, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Porsun, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Hasan Can Pala, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Kıdemli Mülteci Spor Koordinatörü NickSore ile proje ekibi yer aldı.

Olimpik Mülteci Vakfı’nın mali ve teknik uzman desteği vereceği, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Geçici Sığınmacılar ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun ve Katılımının, Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi’ne, protokol imzalanacak bir sivil toplum kuruluşu da ortak edilecek. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye Olimpiyat Komitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın destek vereceği proje, Şanlıurfa, Ankara, Bursa, Mersin ve Samsun illerinde 24 ay süreyle uygulanacak.
 


Proje ile Türkiye’de yaşayan geçici sığınmacılar ile diğer yabancı uyruklular ve Türk vatandaşları arasında sosyal uyumun artırılması, spor aktiviteleri aracılığıyla genç sığınmacılar ve diğer yabancı uyruklulara erişimin sağlanması, hassas durumda olan veya korunmaya ihtiyaç duyan sığınmacı ve diğer yabancı uyruklu çocukların veya gençlerin tespit edilerek koruma mekanizmalarına yönlendirilmesi, sporun barışı sağlamadaki gücünden istifade edilerek sosyal gerilimin engellenmesi amaçlanıyor.

BİHA

YORUM EKLE

banner99