Beyazgül: Benden canımı iste ama isotumu isteme

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'İsot Festivali' tarlada isot hasadıyla başladı.

Beyazgül: Benden canımı iste ama isotumu isteme
banner2

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan 'URFEST Şanlıurfa Lezzetleri ve İsot Festivali’ geçtiğimiz günlerde yapılan fıstık hasadının ardından Göbeklitepe yolundaki isot tarlasında, isot hasadı ile devam etti.
 İsot hasadına Şanlıurfa büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Başkanvekilleri Ahmet Kaytan ve Faruk Bayuk, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, AK Parti Karaköprü İlçe Başkanı Sait Ağan, MKYK Üyesi Vildan Polat, birçok partili ve yetkili katıldı.

Serdar Demirbaş'ın Kur'an Tilaveti ile başlayan açılış, Beyazgül'ün konuşması ile devam etti.
 İsotun Şanlıurfa için önemine vurgu yapan Beyazgül, "Dünyada Ronaldo neyse, Messi neyse bizim için isotumuz öyledir" dedi.

Beyazgül, konuşmasına şu sözlere yer verdi:

"Urfa'dan bahsederken ne söyleyeceğimizde zorlanıyoruz. Urfa buğday başaklarının ilk yeri, fıstığın ana vatanı. 'Urfa'ya gelen ağlar, giden ağlar' derdik. Ancak Urfa o kadar güzel tanındı ki, dün Urfa'dan ayrılan Emniyet Müdürü 'Biz gelirken güldük, giderken ağlıyoruz' dedi. Urfa o kadar güzel tanındı ki, insanlar artık gülerek ve isteyerek geliyor. Urfa tersine göç alan bir şehir oldu, nüfusu en çok artan şehrimiz oldu. Algılar yapılır ama Urfa'nın  cazibe merkezi olma özelliğini hiç kimse kıramaz. Burada Urfafest'in ikinci adımını atıyoruz ve isot hasadı yapacağız. Bizim isotumuz rakipsiz. Dünyada Ronaldo neyse, Messi neyse bizim için isotumuz da öyledir. Kendi isotumuza rakip tanımıyoruz. İsotumuzun tek kötü bir yanı var, alışkanlık yapıyor. Urfa'da sabah kahvaltıda boşuna isot yenmiyor. Güzel bir söz var: Benden canımı iste ama isotumu isteme. Altınımız iste ama isotumu isteme. Çünkü her bir Urfalının kendi ağız tadına göre çıkardığı isot vardır. 85 yaşındaki ninelerimize, 'İsotu hazır alalım' dediğimiz de dahi onlar kendi damak zevklerini ararlar" ifadelerini kullandı.
 'TÜM TÜRKİYE'Yİ DAVET EDİYORUM'

Vatandaşları İsot Festivali'ne davet eden Beyazgül, "Bizim isotlarımız olabildiğince dışarıya gitmekte. Ancak bunun daha fazla paketlemesi yapılmalı. 2 milyon insanımızla burada çalışıyoruz. Dünyanın en genç nüfusuna sahibiz. Coğrafi ve tarihi güzelliklerin merkeziyiz. Buradan seslenmek ayrı bir gurur, onur veriyor. İsot tarlamızın bizim için, Urfa için önemi çok büyük. Bu lezzet farklı, bu lezzet alışkanlık yapıyor. Biz 11-12-13 Ekim'de İsot Festivali'ne bütün Türkiye'yi davet ediyorum. Urfa hangi lezzetlere sahip bunları göstereceğiz. Hayırlı ve uğurlu olsun" sözlerine yer verdi.
 'DÜNYANIN EN LEZZETLİ İSOTLARI'

Daha sonra isot hasadına geçen Beyazgül ve katılımcılar, aldıkları sepet ile isot toplamaya başladı. İsot toplarken de bir açıklama yapan Beyazgül, "Dünyanın en lezzetli isotları sepetimin içerisinde. Bu isotlar alışkanlık yapıyor. Bütün insanlar isotumuzu yediğinde,  alışkanlık yaptığını söylüyor. Dünyanın en tatlı lezzetin şu an benim elimde" diye konuştu.
 Program, katılımcıların toplu hatıra fotoğrafı çekmesi ile sona erdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99