AK Parti MKYK Üyesi: İsotu markalaştıramıyoruz

Şanlıurfa'nın en önemli değeri isot için üreticilere yer tahsis edileceğini müjdeleyen AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, kentin en büyük sorununun isotu markalaştıramamak olduğunu söyledi.

AK Parti MKYK Üyesi: İsotu markalaştıramıyoruz
banner1

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan 'URFEST Şanlıurfa Lezzetleri ve İsot Festivali’ geçtiğimiz günlerde yapılan fıstık hasadının ardından Göbeklitepe yolundaki isot tarlasında, isot hasadı ile devam etti.

İsot hasadına birçok yetkilinin yanı sıra AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat da katıldı. Burada basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Polat, isot üretiicleri için müjdeyi verdi.

 İsot üreticilerine yer tahsisi edilmesi için Tarım Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden Polat, Urfa isotunun markalaştırılması için nezih bir ortamda üretimin yapılacağını aktardı.


POLAT: URFA İSOTUNU MARKALAŞTIRACAĞIZ

Urfa isotu için yapılan çalışmalara değinen Polat, "İsot Festivaline tarlada isot hasadıyla başladık. Bu hafta isota yönelik etkinliklerimiz devam edecek. Şanlıurfa'da isot üreticilerine yönelik, daha nezih bir ortamda isotu markalaştırmaya yönelik çalışmalar yapmak adına yer tahsisi ile ilgili sıkıntılar vardı. Tarım Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede son haftaya geldik. inşallah Organize Sanayi tarafında bir yerde, isot üreticileri kooperatifine yer tahsis edilecek. İsot üreticilerini oraya alıp, isotu markalaştırma çalışmalarımız devam edecek. Bir yandan da GAPTEAM ile birlikte isot ıslahına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Urfa'nın kendine has yerel isotunu ıslah etmek adına Koruklu'da çalışmalar yapılıyor, onun da takibini yapıyoruz. İsotu marka yapacağız" ifadelerini kullandı.
 'İSOTU MARKALAŞTIRAMIYORUZ'

Şanlıurfa'nın en büyük sorununun isotu markalaştıramaması olduğunu kaydeden Polat, Avrupa Birliğine de patent başvurusunda bulunabilmek adına çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Polat, "En büyük sıkıntılarımızdan biri bizim isotu marka yapamamamız ve şehrimize katma değer katamamamız. Biz bundan sonraki süreçte çalışmalarımızı değerlendireceğiz. ŞUTSO ile yürüttüğümüz çalışma sonucu 1 hafta içerisinde ŞUTSO Başkanlığında özellikle Avrupa Bilriği2ne yönelik patent alma konusunda bir çalışma yapacağız. Bu yıl Avrupa Birliğinde Urfa'ya yönelik patent alınan ürünlerde Urfa'nın olmamasının en büyük sebebi, Urfa'nın başvuru yapamaması. Avrupa Birliğinden patent alabilmenin bazı zorlukları ve sıkıntıları var. Biz öncelikle buna yönelik bir çalışma yapacağız. Bu yıl inşallah Avrupa Birliğine başvuru için patent alma hakkına sahip olacağız" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99