Uzmanlar, krizlere karşı uyardı

Uzmanlar, kişilerin hayatında rutini bozan ve problem çözmekte zorlandığı bütün olayların kriz olarak tanımlanabileceğine vurgu yaptı.

Uzmanlar, krizlere karşı uyardı
banner1

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kriz anında normal kalmayı başarabilmek gerektiğini kaydederek, ailedeki krizlerin aşılmasında özellikle çiftlerin ortak noktada buluşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Krizi ‘insanın alışılmış düzenini bozan, dengeleri bozan durum ve olaylar’ olarak tanımlayan Tarhan, “Krizlerin olumlu ve olumsuz yönü vardır. Krizler iki yönlüdür. Krizlerle ilgili öncüller vardır. Bu öncülleri görmek çok önemlidir ve krizle ilgili kriz planının olup olmaması önemlidir” ifadesini kullandı.KRİZ ÖNCESİNDE ÖNLEM, DAĞILMAYI ÖNLER

Tarhan, krizlerin o zincirin en zayıf halkası olduğunu belirterek, “Zincir gerildiği zaman, o zincirin kuvvetli yeri o zincirin en zayıf halkasıdır. Krizde de genellikle dağılmalar, bozulmalar en zayıf halkada olur. Kişi bunu önceden bilir, onunla ilgili önlem alırsa krize karşı hazırlıklı olup krizi daha kolay ve daha rahat yönetir” dedi.


“KRİZ ANINDA NORMAL KALMAYI BAŞARABİLMEK GEREKİYOR”

Krizler anında soğukkanlılığın önemini değinen Tarhan,  ailedeki krizlerde de önyargılı olmamak ve soğukkanlı kalabilmek önemli olduğuna, kriz anında yani anormalin içerisinde normal kalmayı başarabilmek gerektiğini belirtti.

Kişinin kriz durumlarında nasıl davranması gerektiğine ilişkin bir eğitimi ya da becerisi varsa krizi iyi yönetebileceğini ifade eden Tarhan,  kriz olursa yapılma gerekenlerle ilgili bir yol haritasının olması gerektiğini aktardı.


“ORTAK AKILLA HAREKET EDİLİNCE KRİZLER KOLAY YÖNETİLİYOR”

Aile içerisindeki krizlerin çoğunun eğer ailede iyi niyet ve sevgi varsa kazanıma dönüşebildiğini belirten Tarhan,  bu durumda krizler kazanıma dönüştüğünü, aile fertlerine bir şeyler öğretiyor ve bağları daha da kuvvetlendirdiğine vurgu yaptı.


BİHAYORUM EKLE