Urfalılara kar ve don uyarısı: Aman dikkat

ŞANMED Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Atbinici, soğuk havaların etkili olduğu şu günlerde yaşanabilecek kazalara karşı önemli uyarılarda bulundu.

Urfalılara kar ve don uyarısı: Aman dikkat
banner1

Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olan Şanlıurfa’da son günlerde soğuk etkili oluyor. Yağan kar ile birlikte soğuk etkisini iyice hissettirirken, don olayları ile birlikte vatandaşlar da sıkıntılar yaşıyor. Özellikle düşmelerin ve buna bağlı kırık-çıkıkların sayısının arttığı Şanlıurfa’da ŞANMED Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Atbinici vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
 


 

Atbinici, son zamanlar düşme olaylarının arttığını belirterek, “Kar yağışı ve özellikle son yıllarda Şanlıurfa’da görülmeyen şekilde soğuk hava etkili oluyor. Bu da bizim travma dediğimiz düşme olaylarını artırdı. Düşmeye bağlı olarak da tabi ki kırık hastalarımız oldu, çıkık hastalarımız oldu. Bunların birçoğunu ameliyata aldık. Hala ameliyat edilmeyi bekleyen hastalarımız mevcut. Şanlıurfa, soğuk hava don olaylarına çok alışık olmadığı için son zamanlarda düşme olaylarımız arttı. En çok dikkat edilmesi gereken şeyler; giyinmemizi, ayakkabımızı güzel seçmemiz lazım. Özellikle altı sağlam, kaygan olmayan ayakkabılar seçilmeli” dedi.
 


 

ELLERE DİKKAT!

Vatandaşların özellikle yürürken ellerini ceplerine koymaması gerektiğine değinen Atbinici, “Yürürken düz olan yerleri seçmemizde fayda var. Kaldırımdan inerken, çıkarken veya özellikle merdiven inerken, çıkarken bir yerlere tutunmamız iyi olur. En çok gördüğümüz hastalar ise özellikle yaşlı hastalar. Yaşlı hastaların kemik erimeleri olduğunu için daha dikkatli olmaları lazım. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmamaları lazım. Trafik kazaları için de toplu taşıma araçları kullanılırsa daha az kaza ve daha az tehlike oluşur. Vatandaşların özellikle yürürken de ellerini ceplerine koymamaları lazım. El dengeyi sağlıyor. Eller cepte olursa düştüğü zaman daha büyük tehlikelerle baş başa kalıyor. O yüzden ellerimize ceplerimize koymadan sağlam yürümemizde fayda var. Özellikle düşmelerde el bileği ve el kırıkları ile karşı karşıya kalmaktayız” diyerek sözlerine son verdi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99