Urfalı Pekin Büyükelçisinden tahliyeler hakkında açıklama

Çin'in Wuhan kentinde koronavirüs salgını nedeniyle mahsur kalan Türk vatandaşlarını ülkeye getirecek uçak iniş yaptı. Şanlıurfalı Pekin Büyükelçisi Emin Önen "Vatandaşlarımızın güvenliği için olağanüstü emek sarf ettik" dedi.

Urfalı Pekin Büyükelçisinden tahliyeler hakkında açıklama
banner1

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen Wuhan kentindeki Türklerin ülkeye tahliyesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Çin Yeni Yılının başladığı 24 Ocak 2020 sonrasında Çin’in Wuhan şehrinde görülen Korona Virüsü salgını nedeniyle gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini ve Türk vatandaşlarına gerekli uyarılarda bulunduklarını belirten Büyükleçi Önen, “Virüs vakasının ortaya çıktığı andan itibaren zakip ettik. Vatandaşlarımıza uymaları gereken sağlık tedbirlerini anlattık, gerekli konularda uyardık, uyarılarımızı düzenli olarak sürdürdük. Çin Yeni Yılı nedeniyle geldiğim ülkemizde Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile işbirlik halinde çalışmalarımızı sürdürdük. Türkiye’de sosyal medyadaki bazı yanlış bilgilendirmelerin olduğu uyarılarını yaptık. Mümkün olduğunca Televizyon kanallarımız aracılığıyla da konuyu herkese duyurduk, yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarımızı anlattık. Wuhan kentindeki 32 vatandaşımızı ve orada yaşayan Azeri Türkü vatandaşlarımızı da ülkemize getirmek için gerek Bakanlıklarımızla ve gerekse Çin’deki vatandaşlarımızla her an irtibat halinde olduk” dedi.

 

Hazırlıklar tamamlanınca ‘Haydi Koca Yusuf Allah’a emanet ol" diyerek tahliye uçağını Türkiye’den uğurladıklarını belirten Büyükelçi Önen,  Vatandaşlarımızın güvenliği için olağanüstü emek sarfettik. Konuyla ilgili telefonla da olsa Çin’in Ankara Büyükelçisi ile her an irtibat halinde olurken, yapılan çalışmalarla ilgili Türkiye’nin Azerbaycan ve Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçilerimizi de bilgilendirmeyi ihmal etmedik. Toplam 48 vatandaşımız bütün işlemleri bitti, ülkemize geliyorlar. Gururla söylüyorum ki; Türkiye dünyanın her yerinde, var gücüyle vatandaşlarının yanında olan güçlü bir devlettir” diye konuştu.


Çin’in Ankara Büyükelçiliği de, sosyal medya hesaplarından bilgilendirmelerde bulunarak “Wuhan’daki Türkleri ve bazı dost ülkelerin vatandaşlarını getirecek uçak Ankara’ya doğru Türkiye saatiyle 07:03’te yola çıktı. 6 kişi kendi rızasıyla Türkiye’ye dönmekten vazgeçti. Wuhan - Türkiye arası yolcu uçuşlarında, normal şartlarda uçuş 10 saat sürüyor” açıklaması yaptı. 


Türkiye'den Salgın ile Mücadeleye Destek

Türkiye'den Çin'deki koronavirüs salgını ile mücadeleye destek maksadıyla Türkiye’den tıbbi malzemeler gönderildi.

Salgının daha fazla yayılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla TİKA'nın hazırladığı tıbbi malzemeler, Çinli yetkililere teslim edilecek. Malzemeler Türk vatandaşlarını Türkiye'ye getirecek kargo uçağına yüklenerek gönderildi ve Çin’de yetkililere teslim edildi.

BİHA

YORUM EKLE