Urfa’daki STK’lardan aile sözleşmeleri için açıklama

Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, “CEDAW, İstanbul Sözleşmesi’nin, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’nin ve bağlı uygulamalarının Avrupa ülkeleri gibi geri dönülmez aşamalara gelmeden iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

Urfa’daki STK’lardan aile sözleşmeleri için açıklama
banner2

Türkiye Aile Meclisinin bileşenleri olan Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşları (STK) ailenin korunması ve aileyi tahrip ettiği öne sürülen yasalarla ilgili açıklama yaptı.

Şanlıurfa dışında birçok ilde de ortak olarak gerçekleştirilen açıklamayı Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun yaptı.

Coşkun açıklamasında, konunun takipçisi olacaklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Çeyrek asırdır toplumda birey ön plana çıkartılarak, aile fertleri arasında olması gereken bağın kopması için, içeriden ve dışarıdan sinsi bir oyun oynanıp toplumun çekirdeği olan aile yapımız dağıtılmak isteniyor.

Türkiye'de ve dünyada aileyi yok etmeye karşı küresel topyekün gizli bir saldırı var. Aileyi korumak tüm insanların fıtrat olarak tabii, insani ve imani vazifesidir.

Gerek hayat rehberimiz Kur'an'ın Tahrim suresi 6. Ayetteki emri gereği “Ey iman edenler!Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlardan olanateşten koruyun.Onun  başında,acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşıgelmeyen ve kendilerine emredileniyerine getirenmelekler vardır” ferman ettiği gibi Anayasanın 41. Maddesi gereği ailemizi koruma görevimiz var.

Başta İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW gibi uluslararası sözleşmeler olmak üzere, Aile huzurumuzu bozup, şiddetli geçimsizliğe sebep olan; faiz, kumar, içki, zina gibi yüz kızartıcı fiillerin bir an evvel bertaraf edilmesi gerekir.

Sarhoşluk; trafik kazalarına, aile içi şiddete, sarkıntılığa, tacize, bağırıp çağırmaya, hatta cinayet işlemeye bile sebep oluyorsa bu melanet içki neden yasaklanmasın? Aile içi şiddete karşı olduğunu söylen kimseler neden bu konuda sessiz kalıyorlar?

Toplumda evlilik yaşı yükseliyor, evli çiftlerin de bundan dolayı çocuk sayısı azalıyor, toplum yaşlı topluma doğru gidiyor. Dolayısıyla hem devlet, hem millet olarak evlilikleri cazip hale getirmek, evliliği kolaylaştırmak, ev hanımlığını özel bir meslek olarak görüp Ailenin tesisi için payımıza düşeni yerine getirmeliyiz.

Genç evlilikleri teşvik edip, evliliğin ilk 5 yılını aile danışmanı aracılığıyla güçlü ailenin oluşması için devlet destekli katkı verilmelidir.

Genç evlilik mağduru 8 bin ailenin sorunu giderilmelidir.

Evli kişi çalışıyorsa, kesintilerdeki vergi dilimini düşürerek bir anlamda ekonomik olarak ödüllendirmeliyiz.

Evlilik öncesi Aile konulu kurslar verdirerek “Güçlü Kadın”ve “Güçlü Erkek” yerine “Güçlü Aile” oluşturmalıyız. Ayrıca evli çiftlere de zaman zaman motivasyon seminerleri vermek gerekir.

6284 sayılı yasa ıslah ederek sıra dışı uzaklaştırma cezalarıyla aileyi dağıtmanın nedeni olacak durumdan kurtarmalıyız.

 Aile içi ihtilaflarda “Allah’ın emri” olan “hakemlik” , “arabuluculuk” ve “nasihat” müessesesi yeniden ihya edilmelidir.

Aile’nin yenide ihyası ve inşası için, yasama, yürütme, yargı, yerel yönetim, TSK, Media, Sermaye grupları, Cemiyetler,STKlar Oda ve Sendikalar seferber olmalıdır. Aileyi kaybedersek, hiçbir şeyi onun yerine ikame edemeyiz.

 Tüm medya; çocuk, gençlik ve aile yönünden kontrol altına alınmalıdır.

Aile kurma teşvik edilmeli, Aile kurana en az 100 gram altın değerinde faizsiz kredi verilmeli.

Karı-koca arasındaki hukukun, çocukları arasındaki bağın tesisi için daima uyarıcı görevimizi yapmaya devam edeceğiz.

İnsanlığa ve Aileye savaş açmış, toplumu ve aileye zarar veren CEDAW, İstanbul Sozleşmesi’nin, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’nin ve bağlı uygulamalarının Avrupa ülkeleri gibi geri dönülmez aşamalara gelmeden iptal edilmesini istiyoruz. AİLEYE DEVLETE ZARARLI bütün yasalar ve sözleşmeler Macaristan Bulgaristan Romanya Ukrayna Rusya Ermenistan Azerbaycan İspanya ve İngiltere’nin yaptığı gibi çöpe atılmalıdır!

Bu sözleşmelerin yerine AİLE Medeniyetimize uygun “AİLE ANAYASASI” “ANADOLU SÖZLEŞMESİ, FITRAT SÖZLEŞMESİ” HAZIRLAMALIDIR. Aileyi savunmak vatanı savunmaktır #onceAiledeyip Reis-i Cumhurumuzun 2 Haziran 2019/ 14 Temmuz 2020 tarihlerindeki “Aileyi ifsat eden İstanbul sözleşmesi nass değildir, iptal edilsin” talimatının sonucunu görmek istiyoruz. Talimatın acilen uygulanmasını bekliyoruz. Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları olarak Ailenin Dirilişi için verilen talimatların uygulanmasının takipçisi olacağız!

Gelecek nesillerin hakkı adına, kendi çocuklarımızın ve torunlarımızın hakkı adına, huzur evlerinde ölüme terk edilmiş ihtiyarların hakkı adına, intihar noktasına gelmiş, depresyon hapları müptelası yalnızların hakkı adına, sokaklara terk edilmiş çocukların hakkı adına, geleceğimiz adına, insanlık adına, ülkemiz ve ümmet adına önce aileyi savunabilmeliyiz.

Türkiye Aile Meclisinin bileşenleri Şanlıurfa STK’ları olarak bu işin takipçisi olmakla yükümlüyüz.”

BİHA

YORUM EKLE