Tutuklamalarla ilgili Urfa'dan açıklama: Savcı neden bunu yapmıyor?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014'te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verirken, 17 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Urfa İl Örgütü bir açıklama yaptı.

Tutuklamalarla ilgili Urfa'dan açıklama: Savcı neden bunu yapmıyor?
banner2

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması Şanlıurfa dahil birçok kentte protesto edildi.    

HDP Urfa İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya Milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer  Öcalan, soruşturma konusu tarihte yaşamını yitirenlerin çoğunun kendi partilerinden yurttaşlar olduğunu belirterek, “Savcı istese bunları açığa çıkarabilir. Neden yapmıyor? Bu topraklara barışı getirmeyi amaçlıyoruz. 4 yıl önce de aynı senaryo vardı. HDP’yi tasfiye edemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Açıklama, ‘HDP umuttur, umut dimdik ayakta’ sloganıyla sona erdi.

BİHA 

YORUM EKLE