Urfa dahil 4 ilde yeni anket

Rawest Araştırma’nın Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu doğudaki 4 büyük kentte gerçekleştirdiği ankete göre, AK Parti ve MHP’nin oy oranında 2018 seçim sonuçlarına göre 11 puanlık erime söz konusu. HDP ise hala bölgedeki en güçlü parti.

Urfa dahil 4 ilde yeni anket
banner1

Kamuoyu araştırma şirketleri ardı ardına çalışmalarını paylaşıyor. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile kıyasla yapılan araştırmalarda AK Parti’nin oy oranında bir erime görülüyor. Son anket doğuda 4 büyük ile dair.

Merkezi Diyarbakır’da buluna Rawest Araştırma, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van şehirlerini kapsayan seçim anketini yayınladı. 1565 kişiyle yüz yüze yapılan ve -/+ 2,5 hata payına sahip olan anket sonuçları AK Parti ve MHP üzecek gibi görünüyor.

HDP'DE OY ORANINI KORUYOR

Ankete göre, HDP’nin oy oranını koruduğu anlaşılıyor. Dört ilde HDP halen yüzde 51,3 ile birinci parti durumunda. HDP’nin 2018'de bu dört ildeki ortalaması yüzde 52,4 civarındaydı. Çok küçük de olsa bir miktar oy kaybettiğini söylemek mümkün.

AK PARTİ'DE ERİME

Ülke genelinde olduğu gibi bölgede de en büyük düşüş AK Parti oylarında yaşandı. 2018'de yüzde 34,7 olan AK Parti oyları ortalaması, Rawest Araştırma’nın son anketine göre yaklaşık 11 puan geriledi. AK Parti’nin bölgedeki oy ortalaması yüzde 23.8 olarak hesaplandı. Şanlıurfa ve Mardin gibi güçlü olduğu iller hesaplandığında bu rakam halkın partiden uzaklaştığını gösteriyor.

AK Parti gibi bölgede kan kaybeden diğer parti de ortağı MHP oldu. 2018'deki yüzde 4,3 olan ve sürpriz olarak kabul edilen oy oranı son anketlere göre yüzde 1,9'a kadar geriledi.

CHP YÜKSELİYOR

CHP’nin bölgedeki oy artışı Türkiye ortalamasının üstünde gözüküyor.

CHP’nin bölgede kaydettiği artış Rawest Araştırma'sına da yansımış durumda. Dört yıl önce sadece yüzde 2,7 oy alabilen CHP, son ankete göre oy oranını yüzde 9,8'e yükseltti. CHP yıllar sonra bazı illerde milletvekili çıkarabilecek oy oranına ulaştığı gözlemleniyor.

İYİ Parti'de de küçük bir yükseliş var. 2018'de yüzde 1,8 olan oy oranı, yüzde 2,1'e çıktı.

Dört yıl önce yüzde 1,2 olan Saadet Partisi oyları, son ankette yüzde 1 olarak hesaplandı. 

Yeni kurulan Gelecek ve DEVA partileri de Rawest Araştırma'ya göre, bölgede önemli bir potansiyele sahip. Ankette özellikle DEVA Partisi’nin yüzde 4,7 gibi bir rakama ulaştığı görülüyor. Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’nin de oyları yüzde 2,6.


BİHA


YORUM EKLE

banner99