Urfa'da tarihi handa yangın

Osmanlı döneminden kalan tarihi Millet Hanı içerisinde çıkan yangına vatandaşlar müdahale etti. İtfaiyenin yangına müdahale için geç kaldığı iddia edildi.

Urfa'da tarihi handa yangın
banner2

Yangın, bugün saat 19.00 sıralarında Samsat Köprüsü ile Hacı Kamil Köprüsü arasında bulunan ve yaklaşık bin yıllık olduğu tahmin edilen Millet Hanı içerisinde meydana geldi.

Handaki kurumuş otlar henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yandı. Yangını görenler itfaiyeye ihabrda bulundu ancak iddiaya göre ekipler bölgeye yarım saat sonra geldi. Yangının yayılmaması için çevredeki vatandaşlar müdahale etti.

Osmanlı Dönemi'nde Şanlıurfa'da inşa edilen ilk anıtsal yapı olan han, yıllardır kullanıma kapalı tutuluyor. Pek çok proje için adı geçen tarihi hanın hak ettiği değeri görmemesi ve sonunda çıkan yangın tepkiyi de beraberinde getirdi.


"HANIN BAŞINA GELMEYEN KALMADI"

Araştırmacı-Yazar Yusuf Sabri Dişli "Millet Hanının damında biten kuru otlar bu akşam alev aldı... Kanunî Sultan Süleyman'dan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Millet Han'ın son 30 yılda başına gelmeyen kalmadı...! Millet Han'i ayağı kalkmayana kadar kimse Urfa da "Ecdat" kelimesini ağzına almasın!" dedi.

BİHA

YORUM EKLE