Urfa’da sığınmacılara dağıtılan fidelerde hasat zamanı

Türk Kızılay’ın Evde Tarımsal Üretim Projesi kapsamında Şanlıurfa’daki sığınmacılara dağıtmış olduğu fidelerin hasadına başlandı.

Urfa’da sığınmacılara dağıtılan fidelerde hasat zamanı
banner2

AB’nin finansman desteğiyle Toplum Temelli Göç Programları yürüten Türk Kızılay, en çok sığınmacının barındığı illerin başında gelen Şanlıurfa’da hem üretime hem de aile içi ekonomiye destek sağlıyor.
Türk Kızılay, Geçim Kaynağını Geliştirme Programı kapsamında Evde Tarımsal Üretim Projesi başlattı. Mayıs ayında başlatılan proje ile pilot illerde her 30 haneye saksı, toprak, tohum, fide, gübre ve ilaç verilerek; domates, biber, salatalık, patlıcan, çilek, nane ve maydanoz yetiştirilmesine yönelik kurslar verildi. 

10 ilde yürütülen proje Şanlıurfayı da kapsadı. Türk Kızılayı kentte belirledikleri 20 sığınmacı aileye fideler verildi. Bugün ise kentte proje yararlanıcılarına verilen fidelerin hasadı yapılmaya başlandı. 

Türk Kızılay ekipleri ailelerin evlerine giderek ürünlerin hasadına şahit oldu. Proje ile  koronavirüs sürecinde tarım ile ilgili üretimleri sürdürebilmek, faydalanıcıların hane içi gelirlerine katkı sağlamak ve küçük çaplı bile olsa insanların balkonlarında ve evlerinin önlerinde tarımsal üretim yapmalarını desteklemek amaçlanıyor.

BİHA 

YORUM EKLE