Urfa’da görevli doktora başarı ödülü

“Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak adlandırılan Prof. Dr. Gazi Yaşargil adına ilk kez verilen ‘Genç Nöroşirürjiyen Teşvik Ödülü’ne Birecik Devlet Hastanesinde Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Pelin Kuzucu layık görüldü.

Urfa’da görevli doktora başarı ödülü
banner1

Prof. Dr. Gazi Yaşargil ‘Genç Nöroşirurjiyen Teşvik Ödülü’ne Şanlıurfa’da Birecik Devlet Hastanesinde görev yapan Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Pelin Kuzucu layık görüldü.

Ödül töreni, Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in doğum gününde Prof. Dr. Uğur Türe’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Bu ödül için başvuru şartları 40 yaşından genç, 2021 yılı içerisinde mikro nöroşirurji alanında bilimsel yayın yapmış, TC vatandaşı nöroşirürjiyenler olarak belirlendi.

Pelin Kuzucu, beyinde hayati fonksiyonların yönetildiği merkez olan hipotalamus denilen merkez içerisinde çekirdekler ve buraya beyin sapından gelen ak madde yolakları ile ilgili anatomik diseksiyon çalışması ile ödüle layık görüldü.

Kuzucu’nun çalışması, 2021 yılında uluslararası yayın yapan SCI Operative Neurosurgery isimli bilimsel dergide yayınlandı.

YAŞARGİL: KADINI ERKEĞİ YOK

Prof. Dr. Yaşargil, “Başarının cerrahinin kadını erkeği yok, işte bunu burada gördük. Bu sonuca çok memnun oldum, tebrik ederim. Hep çalışın, ben yıllarca hiç durmadan çok çalıştım sizler de öyle çok çalışın” dedi.

KUZUCU: İNANAMADIM, HALA ŞOKTAYIM

Ödülünü Prof. Dr. Yaşargil ‘in elinden alan Op. Dr. Pelin Kuzucu, “Çok gururlu ve mutluyum. Gazi Yaşargil hocamızın adına düzenlenmiş olan bu yarışmada, hocamızın doğum gününde ve onun elinden ödül almanın tarif edilebilir bir yanı yok. Ailem de çok mutlu ve gururlu. Kazandığımı ilk duyduğumda inanamadım, hala şoktayım” diye konuştu.

PELİN KUZUCU KİMDİR?

Pelin Kuzucu, 2020 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden beyin ve sinir cerrahisi ihtisasını tamamlayarak mezun oldu. Kuzucu, halen Birecik Devlet Hastanesinde Beyin Cerrahi Uzmanı olarak görev yapıyor.

BİHA

 


YORUM EKLE

banner99