Şanlıurfa Barosu’ndan Hilvan’da bulunan kemiklerle ilgili çağrı

Şanlıurfa Barosu, Hilvan’da geçtiğimiz günlerde bulunan insan kemikleriyle ilgili titiz bir çalışma yapılması çağrısında bulundu.

Şanlıurfa Barosu’ndan Hilvan’da bulunan kemiklerle ilgili çağrı
banner2

Şanlıurfa Barosu, 22 Temmuz’da Hilvan ilçesine bağlı Tutumlu Mahallesinde bulunan insan kemikleriyle ilgili açıklama yaptı.

Kemiklerin bulunduğu bölgede titiz bir çalışmanın yapılması gerektiğini belirten Şanlıurfa Barosu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“22.07.2022 tarihinde, Hilvan ilçesi Tutumlu Mahallesinde tarla ıslah çalışması esnasında naylon poşet insan kemiklerinin bulunduğu ve 3 erkeğe ait olması muhtemel olan cenazelerin jandarma tarafından alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiği basına yansımıştır.

Bu topraklarda yüzlerce insan gözaltı gerekçesiyle bir gece vakti yatağından, güpegündüz sokak ortasından ifade için çağırıldıkları karakollardan, insanların gözü önünde kaçınıldılar ve bir daha geri dönmediler. Türkiye insan haklan ihlallerinin yaşandığı, zorla kaybedilmelerin, işkence ve faili meçhul cinayetler sonucu yaşa yitirenlerin olduğu bir dönemin gerçekleri ile henüz yüzleşebilmiş değildir. Cenazelerin bulunduğu alan bir döner Siverek bölgesinde zorla kaybedildiği belirtilen yurttaşların kaybedilmesinde rol aldığı iddia edilen kişilerin kontrolünde olan bir bölge olduğu zaman zaman dile getirilmektedir. Zorla kaybedilme gerçeklerinin açığa çıkarılmaması toplumda ağır hasarlar oluşturmaktadır. Kayıp yakınları, her zaman bir beklenti içinde olmakta böyle bir haberde yakınlarının yaşama ihtimalini düşünmekte ya da en azından bir mezarı olabilir düşüncesi gerekli araştırmaların yapılmasını beklemektedir. Kaybedilen kişilerin bir mezarlarının olmayışı manevi açıda yakınlarını yıpratmakta, yas tutma hakkını ellerinden almaktadır.

İnsanlığa karşı işlenen suçlarla yüzleşmek, kayıp yakınlarının gerçeğe ulaşmasını sağlamak gerekirken bulunan kemiklerle ilgili titiz bir araştırma yapılmaması adalete olan inancı zayıflatmadadır. Hilvan ilçesi Tutumlu Mahallesi geniş bir araziye sahip olması nedeniyle, mahallenin tamamında titizlikle bir araştırma yapılarak bulunacak cenazelerin Minnesota Protokolüne uygun olarak uzmanlar tarafından kimliklendirilmesi, ölüm, nedenlerinin ve zamanlarının saptanması sağlanarak sorumluların yargılanmalarının yolu açılmalıdır. Ayrıca Hilvan Savcılığına başvuru yapan kayıp yakınlarından alınacak kan örnekleri üzerinden DNA incelemesi yapılmasını talep ediyoruz.

Şanlıurfa Barosu olarak bu soruşturmanın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Faili meçhul cinayetler dense de aslında faili belli olan cinayetlerde cezasızlığın son bulması, etkin soruşturmalar yapılmasını ve bu suçların insanlığa karşı suçlar olduğu kabul edilerek zamanaşımına uğratılmaması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz. Bu vesileyle yıllardır kayıp yakınları olarak seslerini duyurmaya çalışan ve 905. haftasına giren Cumartesi anneleri dahil tüm kayıp yakınlarının haklı ve meşru mücadelesini sahipleniyor, kayıp yakınlarının haklı mücadelesinde insan hakları savunucuları olarak her zaman yanlarında olacağımızı bir kez daha yineliyoruz”. 

BİHA


YORUM EKLE

banner99