Urfa Barosu: Geçtiğimiz yıl 363 kadın öldürüldü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' dolayısıyla yapılan basın açıklamasında konuşan Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Serap Polat, "2018 yılında 363 kadın, erkekler tarafından öldürüldü" dedi.

Urfa Barosu: Geçtiğimiz yıl 363 kadın öldürüldü
banner1

Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Komisyonu, 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü' kapsamında bugün Adliye önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Serap Polat ve Komisyon Üyeleri katıldı.Komisyon adına açıklama yapan Komisyon Başkanı Polat, şu ifadelere yer verdi:

"Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. O günden beri de birçok ülkede kadınlar, sokaklara çıkıyor, erkek-devlet şiddetine karşı seslerini duyuruyor ve mücadeleye çağırıyor. Dünyanın birçok kentinde sokağa çıkan kadınlar, cinsel şiddete ve erkek-devlet şiddetine karşı farkındalık yaratmaya çalışmakta.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2015 yılında 303 kadın katledilmiştir. 2016 yılının 11. ayına kadar ise; en az 236 kadını katledildi, 71 kadına tecavüz edildi, 368 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunuldu, 282 kadına ise şiddet uygulanmıştır. 2018 yılında ise 363 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Türkiye'de yaşayan en az her üç kadından birinin fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kaldığı araştırma sonuçlarıyla sabittir.
 'AYRILMAK YADA BOŞANMAK İSTEYEN...'

Öldürülen kadınların büyük çoğunluğu ayrılmak veya boşanmak istedikleri sevgilileri veya eşleri tarafından öldürülmüştür. 18 yaşının altındaki çocuklar en çok birinci ve ikinci derece akrabaları, öğretmenleri, komşuları tarafından istismara uğramıştır. Kayıtlara intihar olarak geçen ancak intihar olduğu belirsiz olan birçok kadın ölümü yaşanmıştır.

Kadınların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kadınları koruyan ve şiddet uygulayanı caydırıcı ciddi hukuki düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Türkiye'deki yasal düzenlemelerin tarafı olduğumuz CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi gibi Uluslararası Sözleşmelere uygun olması gerekmektedir. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele her alanda uygulanmalı, tüm kadın dernekleri bağımsız STK'lar ve Barolar Kadına Yönelik Şiddeti Önlemeye yönelik caydırıcı yasa ve politikaların yapım ve uygulama süreçlerine dahil edilmesi zorunluluktur.

Basın açıklamasını yaptığımız şu saatlerde dahi dünya üzerinde her iki dakikada bir kadın fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddete maruz bırakılmaktadır. Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak, 'Kadına yönelik şiddete ses çıkaramayan, önleyemeyen, gerekli yaptırımları uygulayamayan bir toplum yok olmaya mahkumdur!' diyerek;

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne dikkat çekmek istiyoruz."

BİHA

YORUM EKLE