Tüm Türkiye’de ekipler sokakta denetim yaptı

Türkiye’nin tüm illerinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı ekiplerce “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik - Okul Çevreleri İle Servis Araçları Denetimi ve Tek Dal Sigara Satış Uygulaması’’ yapıldı.

Tüm Türkiye’de ekipler sokakta denetim yaptı
banner1

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik - Okul Çevreleri İle Servis Araçları Denetimi ve Tek Dal Sigara Satış Uygulaması’’ kapsamında ülke genelinde denetimler yapıldı. 

Denetimler kapsamında Şanlıurfa'da da ekipler sahaya inerken, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, okullar çevresinde bulunan umuma açık yerler, park-bahçeler ve oyun salonlarını denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak okul çevrelerinde uygulama yapıldı.

Yine 07.00-09.00, 12.30-13.30 ile 15.00-18.00 saatleri arasında da okul servis araçları ve personeli denetlendi.
 


 

SERVİS ARAÇLARI MEN EDİLDİ

Ülke genelinde eş zamanlı olarak 46 bin 942 personelin katılımı ile yapılan uygulamada; 36 bin 917 okul servis aracı denetlendi. Bin 210 adet “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, 80 adet “Emniyet Kemeri Takmamak”, 119 adet “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplamda 2 bin 079 sürücüye cezai işlem uygulandı ve eksikliği tespit edilen 328 okul servis aracı trafikten men edildi.
 


 

16 BİN 500 OKULUN ÇEVRESİ KONTROL EDİLDİ

Ayrıca 16 bin 500 okul çevresi kontrol edilirken, öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunan park-bahçeler, metruk binalar, alkol, özellikle açık veya paket olarak tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde gün boyunca denetimler yapıldı. Denetimlerde 36 bin 737 umuma açık yer kontrol edildi, 202 işyeri hakkında ve paket açılarak adet şeklinde sigara satışı yapan 2 işyeri hakkında idari işlem yapıldı.
 


 

2 BİN 115 KİŞİ YAKALANDI

Yine denetimler kapsamında umuma açık yerlerde bulunan 401 bin 99 şahıs sorgulandı. Yapılan sorgulamalarda 1 FETÖ/PDY, 15 uyuşturucu suçları, 4 cinsel suçlar, 37 yaralama, 34 hırsızlık, 19 dolandırıcılık, 12 tehdit, 13 hakaret, 9 kayıp çocuk, bin 788 yoklama kaçağı-bakaya, 183 diğer suçlardan olmak üzere toplam 2 bin 115 aranan şahıs yakalandı. Çalışmalarda dilencilik ile ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı ifade edildi.
 


 

TÜTÜN, ESRAR, KAÇAK SİGARA…

Yapılan denetimlerde 12 adet av tüfeği, 6 adet ruhsatsız tabanca, 40 adet mermi/fişek, 4 adet kesici/delici alet ile (5) adet kurusıkı tabanca elde edildi, 2 gr. eroin, 93 gr. esrar, 52 gr. sentetik uyuşturucu, 33 adet sentetik uyuşturucu hap, 19 bin 872 paket kaçak sigara, 2 bin 569 litre kaçak içki, 9 bin 150 adet tütün doldurulmuş makaron ve 200 kilo 185 gr. makarona doldurulmak üzere kıyılmış tütün ele geçirildi.
 

Emniyetten konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk Polis Teşkilatı olarak başta terör nitelikli oluşumlar olmak üzere çocuk ve gençlerimizin narkotik ve asayiş suçlarından uzak tutulması ve korunmasına, aranan şahısların yakalanmasına ve eğitim-öğretimin güvenli bir ortamda sürdürülmesine yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.”

BİHA

YORUM EKLE