İHH İl Temsilcisi Elazığ'daki çalışmaları anlattı

İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, Elazığ'da yapılan çalışmalara değindi.

İHH İl Temsilcisi Elazığ'daki çalışmaları anlattı
banner1

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı bugün basın toplantısı düzenledi.

Yapılan toplantıda yapılan yardımlara yönelik önemli açıklamalarda bulunan Şanlıurfa İl Temsilcisi Behçet Atila, Elazığ'daki çalışmalara değindi. Deprem sonrası Urfa'daki İHH ekibinin toplandığını kaydeden Atila, özellikle arama-kurtarma ekiplerinin önemli rol üstlendiğini aktardı.ATİLA: ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI YAPTIK

Atila, şöyle konuştu:

"Bugün burada olmamızın sebebi İHH İnsani yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilciliği ve Şanlıurfa İHH arama kurtarma ekibinin Elazığ depreminde aldığı çok önemli görevi başarıyla yerine getirmenin gururunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. olsun Depremden dolayı tüm ülkemizin başı sağ olsun, geçmiş diyoruz. Depremde vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu deprem etrafında başka bir şey çıktı. Yurdum insanı birbirine kenetlendi. Düşüncesi, fikri ne olursa olsun insanlar o acı anında her şeyini bırakıp bu depremzede kardeşlerimize nasıl yardımcı olurum hesabını yaptı. Bizde Şanlıurfa İHH ekibi olarak depremi duyar duymaz hemen ekibi toplayıp yaklaşık 40 kişilik bir ekiple deprem bölgesine gittik.  24 Ocak'tan bu güne kadar 10 gün boyunca oradaydık. Orada hem arama kurtarma çalışmaları hem de acil yardım çalışmaları yaptık. Acil yardım çalışmaları kapsamında aş evimiz bölgede 3 bin 500 kişiye kültür parkında günlük olarak sıcak yemek yardımı yaptı. Başka bir bölgede de 750 kişiye yemek yardımı yapıldı. AFAD’ın verdiği çadırları uygun gördüğü yerlerde ekiplerimiz çadır kurma ve battaniye, gıda dağıtımı çalışmalarında bulundu. Yaklaşık 10 Suriyeli gönüllü olarak bu depremzede kardeşlerimize yardım amacıyla katıldılar. Hem enkazda hem de diğer arama tarama faaliyetlerinde bulundular. Bu konuda tecrübeleri de vardı Suriyeli kardeşlerimizin. Deprem sonrasında memlekette ciddi çalışmalar olacak. İmar konuların da değişiklikler yapılıyor hem de arama kurtarmada yenilikler ve yeni genelgelere yapılıyor" sözlerine yer verdi.

BURSA'DA MERKEZ KURULDU

 İHH Genel Merkezinin olası değpremlere karşı Bursa'da merkez kurduğunu belirten Atila, "Marmara depremi ve bölgede olası depremler için Bursa’da çok ciddi bir merkez kurmuş durumda. Bu anlamda uzman köpekleri ve uzman ekibimiz var. Türkiye’nin tüm illerinde arama kurtarma ekiplerimiz oluştu. Şanlıurfa’da da yaklaşık üç yıldır bu ekip oluşturulmuştur" diye konuştu.'ARAKAN'DA ŞANLIURFA MAHALLESİ KURDUK'

 

Arakan'da yaptıkları Şanlıurfa Mahallesi projesine değinen Atila, Bangladeş sınırları içerisinde 300 bambu evin olduğu çalışma yaptıklarını kaydetti. Atila, şöyle konuştu:

"Biz İHH olarak Urfalılarla guru duyabileceğimiz, onur duyabileceğimiz bir çalışma yaptık. Arakanlı mülteci kardeşlerimiz için Bangladeş sınırları içerisinde bir kamp yaptık. Urfa İHH olarak mülteci kampı yaptık, ismini de Şanlıurfa Mahallesi koyduk. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ve projenin mimarları olan Mahmut Kaçar, Milletvekilimiz Halil Özcan'ın da katılımıyla açılışı yaptık. Elazığ depremini de biz orada duyduk. Orada 300 bambu ev, mescit, Sedat Atilla su kuyusu, Haliliye Belediyesi'nin yardımıyla bir su kuyusu daha, kadın eğitim merkezi ve çocuk eğitim merkezi yaptık. Projede katkısı olan belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 1 milyonun üzerinde bir projeydi. Alnımızın akıyla bitirdik, muhacir kardeşlerimizi oraya yerleştirip, döndük."POLAT: DEPREMDEN ÇOCUKLAR ÇOK ETKİLENDİ!

Elazığ'da yapılan arama çalışmalarına değinen Arama Kurtarma Başkanı Ömer Polat, yaşanılanları aktararak, "Tüm Türkiye'ye geçmiş olsun. Depremin ilk anından itibaren İHH Şanlıurfa olarak aktif bir şekilde rol aldık. Gözleri umut arayan kişilere umut odluk. Bu bizim için tarif edilemez bir duygu. Depremler acıdır ama rahmet tarafı da var bu depremlerin. Devlet, millet hep kaynaşma içerisinde oldu. İnsanların bekleyen umutları oldular. Depremden en çok çocuklar etkilendi. Küçük bir çokçuk depremden çok etkilenmişti. Ne eve ne de çadıra alabildik. Bizim İHH'nın psikososyal destek ekipleri çocuklarla oyun oynadılar, travmayı atlatmalarına razı oldu" ifadelerini kullandı.

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE