Tarihin sıfır noktasındaki ‘metal blokla’ ilgili araştırmalar sürüyor

Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilmiş üzerinde Göktürk alfabesi, 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazılı metal blokla ilgili araştırmalar sürerken, alanda jandarma ekipleri de nöbet tutuyor.

Tarihin sıfır noktasındaki ‘metal blokla’ ilgili araştırmalar sürüyor
banner1

Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'nin bulunduğu Örencik Mahallesi yakınlarındaki bir tarlada, 3 kenarlı, 3 metre uzunluğunda ve 45 santim genişliğinde metal bloğu gören mahalleli jandarmaya haber verdi. İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma ekipleri çevrede önlem alırken, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de blokta inceleme yaptı. Metal bloğun üzerinde Göktürk alfabesiyle 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazıldığı belirlendi. Daha önce ABD ve Romanya'da bulunan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken metal bloğun kimler tarafından ne amaçla araziye dikildiğinin belirlenmesine yönelik çevrede çalışmasını sürdürüyor.

Göbeklitepe yakınlarında bulunan metal bloğun bulunduğu yönünde haberler yankı uyandırınca çok sayıda vatandaş da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ederek bloğu görmek için alana akın etti. Vatandaşlar, metal blok ile bol bol fotoğraf çektirdi.

Bölgede nöbetini sürdüren jandarma ekipleri, meraklıların metal bloğa çok fazla yaklaşmasına izin vermiyor. Şanlıurfa Valiliği, metal bloğun kimler tarafından ne amaçla araziye bırakıldığına yönelik güvenlik güçlerinin çalışmasının devam ettiğini açıkladı.

BİHA

YORUM EKLE