Şanlıurfa Valiliği kâğıt toplayıcı ailelere sahip çıktı (Ek)

Şanlıurfa Valiliği tarafından kâğıt toplayıcılığı yaparak çocukları ile birlikte dilendiği tespit edilen Suriyeli 21 aileye kira yardımı yapıldı. Ayrıca ailelere yiyecek, giyecek ve çocukların eğitimi konusunda da destek sağlandı.

Şanlıurfa Valiliği kâğıt toplayıcı ailelere sahip çıktı (Ek)
banner2

Kâğıt toplayarak çocukları ile birlikte dilencilik yapan Suriyeli ailelerin çocuklarını ihmal ve istismar etmesinin sona erdirilmesi amacıyla Şanlıurfa Valiliği’nin girişimleri sonucunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Haliliye Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Care Internatıonal işbirliği ile proje hazırlandı. Çalışma programı kapsamında yapılan saha çalışmasında; sokakta aileleri ile kağıt toplayarak dilendirilen çocukların büyük bir oranın Suriye uyruklu çocuklardan oluştuğu tespit edildi. Sokakta aileleriyle kâğıt toplayıcılığı yaptığı tespit edilen, aileleri tarafından çalıştırılan ve sokakta dilendirilen çocukların tespiti, koruyucu ve önleyici hizmet modellerinin belirlenmesi, örgün eğitim ya da mesleki eğitime dâhil edilmeleri ve sosyal rehabilitasyonlarının sağlanması, gerekli ayni ve nakdi desteklerin sağlanarak çocukların akranları gibi yaşamasına imkân verildi. Bu çalışma Haliliye İlçesine bağlı Kamberiye Mahallesinde uygulandı. Suriye Uyruklu olduğu belirlenen ve kağıt toplayıcılığı yaparken aynı zamanda çocukları ile birlikte dilendikleri tespit edilen 31 hanedeki ailelerin çocuklarının ihmal ve istismar edilmesini ve çalışma hayatına girmesi önlenerek, ihtiyaçları belirlendi.

 

AİLELER ZİYARET EDEREK İHTİYAÇLARI TESPİT EDİLDİ

Haliliye Sosyal Hizmet Merkezi personelleri tarafından çocukları ile dilencilik yaptığı tespit edilen aileler ziyaret edildi. Ziyaretlerde tespit edilen 21 haneye eğitime devam eden çocuklar için kırtasiye malzemeleri, bütün aileye giyim desteği, hijyen kolisi ve gıda desteği sağlandı. İhtiyaçları belirlenen ailelere bebek bezi, yastık, yorgan, yatak vb. uyku setleri de verildi.

 

21 HANEYE KİRA DESTEĞİ

Maddi yoksunluk içinde olduğu tespit edilen 21 haneye 3-6 ay arası kira desteği sağlandı.

Okula devam etmediği belirlenen 20 çocuğun Eğitim-Öğretime kazandırılması amacıyla seviyelerine uygun okul veya meslek edindirme kurslarına kayıtları yapıldı. Ayrıca belirlenen 3 hanenin rıza göstermemesi nedeniyle destek sağlanamadı. Proje kapsamında yapılan çalışmada 31 haneye ulaşılması hedeflenirken, 24 haneye ulaşıldığı bildirildi.

Bu arada ulaşılamayan kağıt toplayıcılarına yönelik de destek sağlanması amacıyla çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

BİHA

 

YORUM EKLE