Suruç'ta içmesuyu projesi için inşaat çalışmaları başladı

DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, Suruç ve 25 kırsal mahallenin faydalanacağı içmesuyu tesisinin inşaatının başladığını duyurdu.

Suruç'ta içmesuyu projesi için inşaat çalışmaları başladı
Destekten TR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa'da yatırımlarla Suruç ilçesinde içmesuyu problemlerini çözmeyi hedefliyor.

Şanlıurfa ili Suruç Ovası Sulamasının inşaatının tamamlanıp faaliyete girmesi ile birlikte bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamasının ardından yıllardır içme suyu problemi bulunan Suruç İlçesi ve kırsal mahallerine içmesuyu arıtma tesisi kazandırılacak.

KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞTIR

İçmesuyu tesisi inşaatı ile birlikte isale hattı inşaatında 15887,8 m uzunluğunda çelik boru,  3673,27 m uzunluğunda HDPE boru ve ek parçaları ile birlikte sanat yapılarının yapılacağını açıklayan DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, "Çalışmaları devam eden içmesuyu tesisinin 1. ve 2. etabının tamamlanması ile 2050 yılına kadar hizmet edecek. 80.000 m³/gün kapasiteli arıtma tesisinin yapılması, ekipman temin montajı, personel eğitim ve tesisin işletmeye alınması sağlanacaktı" dedi.

Yıldız, projenin tamamlanması ile bölgede Suruç ilçesi ve bağlı 25 adet kırsal mahalleye membaa kalitesinde içmesuyu temini sağlanacağını belirtti.

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR