Soğuk havalarda ‘yüz felci’ne dikkat

ŞANMED Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih Arslan, soğuk havalarda yaşanan yüz felci konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Soğuk havalarda ‘yüz felci’ne dikkat
banner1

Soğuk havalarda grip, soğuk algınlıkları gibi hastalıkların yanı sıra yüz felci, vatandaşların önemli şikayetleri arasında yer alıyor. ŞANMED Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatih Arslan, yüz felcinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi konusunda bilgiler verdi.

Yüz felcinin nasıl olduğuna dair bilgiler veren Arslan,“Yüz felci rahatsızlığı kış aylarında biraz daha sık gördüğümüz bir hastalık. Çünkü özellikle yüzümüzü hareket ettiren sinirler, kulaktan çıkıp yüz bölgesine yayıldığı alanda tutulması ile ortaya çıkan bir rahatsızlık. Özellikle soğuk havalarda yüzümüzü ve kulak çevresini korumadığımız zamanlarda daha sık görebilmekteyiz bunu. Örneğin motosiklet üzerinde yüzü açık bir şekilde soğuk havaya maruz kalan insanlarda bu daha sık görülebilmektedir. Ama bu rahatsızlık tedavi edilebilir bir durumdur. Özellikle göz hareketlerinde kısıtlanma, alın kırıştırmada bozulma, yerken içerken dudağın kenarında bir bozukluk fark edildiği zaman insanlar bunu görür. Bu gibi durumlarda doktora başvurabilirler, bu rahatsızlığın tedavisi mevcuttur. Tedavi ile düzelebilen bir rahatsızlıktır. Bu konuda vatandaşlarımızın bilgili olması önemlidir” dedi.

Yaşlı ve kronik hastaların tedavisinin daha dikkatli yapılması gerektiğini ifade eden Arslan, “Sakız çiğneme tedaviden sonraki dönemde öneriyoruz. Tedavi ile beraber sakız çiğnemek yüz hareketlerini sağlayan kaslarda çalışmayı düzenlediği için sakız çiğnemek tedavi ile beraber önerdiğimiz bir durum. Yaş grubu ileri olan vatandaşlarda, tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlığı olan insanlarda daha sık görülebilmektedir. Bu tür hastalarda tedavinin biraz daha dikkatli olarak düzenlenmesi gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99